Každý z nás míří v Chorvatsku k moři a na pláže, proto je jeho severní část trochu opomíjena. Pokud do těchto krajin přeci jen zavítáte, určitě navštivte historické město Varazdin, které se nachází u hranic s Maďarskem. Na své si přijdou především milovníci historie a kulturních pamětihodností.

Památky

Varazdin, který bychom mohli označit městem andělů, neboť jejich usměvavé tvářičky shlížejí z mnoha domů, je nádherné historické město plné barokních paláců s nádherným hradem, který se rozkládá uprostřed města. Toto, především barokní místo, je zasazeno do malebné a kopcovité krajiny.

Centrum města je malé a proto jej snadno projdete. Můžete se kochat zachovalým historickým jádrem. Kromě historických budov zde také najdete pěší zónu, v níž jsou upravené domy, jejichž některé fasády novotou přímo září. Při své procházce zavítejte do kavárny nebo pekárny a ochutnejte místní speciality. Navštívit můžete některý z obchůdků, kterých je tu celá řada.

Historickou atmosféru navozují četné pamětihodnosti, především barokní paláce, těch je tu nepočítaně. Ve městě je také řada sakrálních staveb – kostely, kláštery františkánů, jezuitů nebo kapucínů, kaple a katedrála. Většinou mají barokní, rokokovou nebo klasicistní podobu. Interiéry jsou převážně barokní s klasickou výzdobou – „kudrlinky“, tmavé dřevo, obrazy zasazené ve zdobených rámech, zlato. Největším lákadlem pro návštěvníky je Stari Grad (místní hrad), jež je umístěn v anglickém parku, který obklopují mohutné valy. Samotná budova hradu je velmi členitá.

varazdin-504940_960_720

Každoročně na podzim se ve městě konají hudební barokní večery. Kouzelná hudba zní městem ze světských i sakrálních budov.

Přestože město má spíše historický ráz, najdeme tu mnoho mladých lidí. Nachází se zde totiž prestižní fakulta výpočetní techniky – jedna z nejlepších v Chorvatsku, gymnázium, několik středních škol a významná škola hudební.

Ve městě panuje nádherná atmosféra, turistický ruch není tak čilý. Pro mnohé návštěvníky jsou zajímavé kontrasty – dokonale opravené stavby a ulice oproti těm, které na opravu teprve čekají, skoro, jakoby se v těchto místech zastavil čas.