Chorvatsko je pro nás zemí zaslíbenou, i když se najdou tací, kteří ohrnují nos. Samozřejmě, že se nabízejí jiné romantické země či ostrovy, ale v součtu plusů a mínusů vždy vyhraje Chorvatsko. Je to slovanská země nám jazykově blízká, země je blízká i dopravně, v rozmanitosti možností dovolených asi nenajdeme zemi tak pestrou a můžeme pokračovat.

A právě ta pestrost je úžasná. Nikde jinde například tak lacino neprožijete dovolenou rodina s dětmi, a pro dva tu jsou možnosti nevídané.

Dovolená pro dva

Pokud vyráží na dovolenou dva lidé, nejsou jejich přání vždy stejná. Jako první možnost nás asi napadne cestování zamilovaných dvojic třeba na předmanželskou cestu. Ale dva mohou být manželé ve středním věku, kteří již mají za sebou východu dětí, resp. jim již odlétli z hnízda. Ale i dva mohou být důchodci, ať již ti, kteří spolu strávili celý život,. tak i dva, kteří se nedávno seznámili po osamostatnění.

Způsob dovolené

Pokud jedeme na dovolenou, a to nejen ve dvou, máme jako základní parametry částku peněz určenou na dovolenou, délku pobytu, zemi, v našem případě Chorvatsko, a způsob dovolené s ohledem na naše koníčky, přání, fyzičku a podobně. Tím se myslí ubytování, stavování a prožívání. Jinak ho budou samozřejmě prožívat novomanželé, jinak důchodci.

Ubytování

Chorvatsko nabízí všechny klasické možnosti ubytování, od přepychových hotelů po stany. Pokud jedeme ve dvou, máme víc možností. Můžeme organizaci svěřit nějaké cestovce, nebo si částečně či vše zařídíme sami. Na vše jsou v Chorvatsku připraveni. Pokud jde o cenu, je zajímavé, že na nejnižší se dostaneme v krajních časech, tedy co nejdříve, a pak co nejtěsněji před nástupem. Pro klid se doporučuje objednávat letní rekreaci již třeba na podzim. Je pravda, že se někdy může stát, že vám do toho něco vleze, ale vždy je čas s tím něco udělat, třeba stornovat či předat někomu jinému.

Při cestě pro dva vždy dbejte na to, abyste nedostali do pokoje s více lůžky, cesta pro dva by měla být o soukromí těch dvou. Proto nebývá dobrý stan, to je soukromí napůl, stejně tak bungalov s více pokoji.

Zajištění služeb

Dobré zkušenosti jsou v Chorvatsku s objednáváním služeb přímo u majitelů jednotlivých zařízení. Spíš je problém, pokud nemáme zcela jasný typ, si vybrat. Pro dvojice je určitě lepší si objednávat nocleh na více nocí, a to nejlépe přes internet, případně přes mobil. Větší ubytovatelé a cestovní kanceláře mají na svých stránkách kontaktní formuláře se základními podmínkami a službami, spojením a podobně.

559987486_1280x720

 

Robinsonovské ubytování

Na závěr bychom se chtěli zmínit o způsobu dovolené, který si nachází stále více příznivců. Jde o tzv. robinsonovské ubytování. To je určeno pro ty, kteří si chtějí odpočinout od ruchu civilizace a prožít dovolenou v soukromí. Nabízí se tu prožít kouzlo robinsonovského života na málo navštěvovaných místech. Převážně to jsou místa na ostrovech a ostrůvcích, kde je připravená chatka s různým vybavením, od luxusu až jen po kuchyňku, s možností hygieny, lůžky, ale bez elektřiny.

Chatky bývají postavené v přírodě poblíž moře, většinou u malé pláže, potraviny sem dováží loď, někdy je v blízkosti vesnice s prodejnou, někdy si potraviny musíte přivézt sami na celou dobu pobytu. O trávení času se asi rozepisovat nemusíme, ale třeba rybaření vhodně přispěje ke zpestření jídelníčku. Některé lokality mají více chatek, takže čas lze trávit i s přáteli, nebo si je zde můžeme udělat.