Přejete si z vaší dovolené odvézt domů něco skutečně užitečného nebo ceněného? Máte v plánu obdarovat příbuzné či kamarády? Podívejte se na tipy, na co se zaměřit, abyste nedovezli držiče prachu a nesmyslné cetky.

Vínem nikoho neurazíte – a chorvatským už vůbec ne!

Chcete si kus slunce odvézt k vám domů? Doporučujeme koupit sluneční paprsky uchované v lahvi vynikajícího chorvatského vína. Pokud máte možnost a máte místní znalost, doporučujeme víno dle vlastního výběru u lokálního vinaře – kromě lahve kvalitního pití si odvezete i zážitek a vzpomínku. Nechcete ztrácet čas výlety? Ve vinotéce či obchodě se zaměřte na označení „dingač“, „pošip“, „kaštelet“ či „prošek“.

Med se vám na cestě domů rozhodně nezkazí

Abyste si vychutnali vůni dálek i při dlouhých zimních večerech, doporučujeme se zásobit chorvatským medem. Jeho chuť vás překvapí, zvláště pak pokud se rozhodnete si zakoupit med levandulový, šalvějový či rozmarýnový. Myslíte si, že se vyrábí přimícháním bylinek do medu? Jste na velkém omylu! Med s terapeutickými a léčebnými účinky se jednoduše stáčí právě v době, kdy daná bylina kvete. Už se těšíte na tu lahodnou chuť?

Pro milovníky sladkého pokušení…

Nacházíte se v Chorvatsku zrovna v době, kdy dozrávají fíky? Když ochutnáte, zjistíte ten obrovský rozdíl od fíků, které jste kdy zkoušeli v českém supermarketu. Až se do sytosti nabažíte sladké pochoutky, vězte, že již týden po příjezdu domů vám tato nezaměnitelná chuť bude chybět. Pozdě bycha honiti! Vezměte situaci pevně do svých rukou a vybavte se dostatečným počtem lokálních fíkových (ale i dalších) marmelád.

Líbí se vám naše tipy? Až jimi obdarujete své známé, budou si přát, abyste na stejnou dovolenou jeli i příští rok v očekávání skutečně užitečného a lahodného suvenýru. Ať žije dovolená!