Přejete si s sebou domů odvézt památku na svou dovolenou? Pozor si dejte na zakázané suvenýry, které nesmíte vlastnit. V případě, že by na ně narazil celník, vám hrozí velmi vysoká pokuta.

Jídlo je bez problémů

Když si kupujete domů potraviny, které vám zachutnaly, nebo s nimi chcete obdarovat své známé v České republice, počítejte s poměrně štědrým omezením – 10 kilogramů na osobu pro každý druh jídla. U lihovin je to 10 litrů na osobu, u vín dokonce 90 litrů. Můžete si tedy nabrat pečivo, mléčné či masné výrobky, ryby a mořské plody, ale i kojenecké mléko a stravu nebo například potraviny pro bezlepkovou dietu. Pro potřeby běžného turisty tedy v případě jídla nemusíte nic řešit.

Pozor si dejte na mořské bohatství!

Většina evropských států u pobřeží Středozemního moře, jehož je i Jaderské moře součástí, zakazuje turistům sběr a vývoz mušlí ze země. Jedná se o přírodní bohatství země, které náleží do ekosystému. Mušle z obchodu si koupit i vyvézt ze země můžete – většinou totiž pocházejí ze zcela jiné země, například mušle zévy pocházejí z Jižního Pacifiku. Jste však povinni si uschovat účtenku, kdyby vás zastavil horlivý celník. Pozor si dejte na mořské ježky, díly potopených vraků lodí nebo cokoliv, co naleznete na mořském dně – hrozí vám pokuta za pašování ve výši až několik tisíc kun.

Suchozemské želvy

Na webu Ministerstva životního prostředí se dozvíte, že vám v Chorvatsku mohou být i na běžném trhu nabízeny suchozemské želvy Testudo – jejich dovoz do Evropské unie je však vázán na povolení a pro jejich převážení potřebujete doklady o jejich legálním původu. Ty vám zřejmě trhovec nenabídne. O odchytu želv z volné přírody se raději zmiňovat vůbec nebudeme, tento akt patří mezi trestné činy.

Užijte si pohodovou dovolenou a ohlídejte si, ať nevezete zakázané suvenýry. Je škoda riskovat vysokou pokutu, většinou z pouhé neznalosti.