Radelj je malý ostrůvek v chorvatské části Jaderského moře, je součástí Šibenického souostroví, samotné město Šibenik je něho vzdálený 28 km jihovýchodním směrem. Abychom byli dál přesní, jde o Šibensko-kninský kraj (župu) v jižní části Chorvatska, 220 km jižně od hlavního města Záhřebu.

K nejbližší pevnině to je pouhých 1,1 kilometrů, tedy k jednomu z malých poloostrově vybíhajícímu z Přírodního parku Vranské jezero. Jde o pevninskou šiji, která Vranské jezero odděluje od moře. Nejbližším větším městem je Pakoštane, 8 km severozápadně a kousek dál Biograd na Moru 14 km, do Zadaru pak dál 39 km. Nejbližším větším přístavem je Vrgada, 5 km severozápadně na stejnojmenném ostrově, na pevnině je nejbližší osadou Drage 5 km severněji.

Na severozápadní straně má Radelj za sousedy ostrovy Prišnjak Mali, Gubavac Veli, Arta Mala a Arta Vela, na jihozápadě Maslinjak, na jihovýchodě Zminjak, Vinik Veli, Teginu a na jihu velký Murter a u něho malý ostrůvek Prišnjak.

Doprava

Na ostrov nemíří žádná veřejná doprava, je potřeba použít vlastní loď či člun. případně si člun pronajmout, případně využít služeb ubytovatele. Nejlepší přístaviště je na severovýchodní straně ostrova v malé zátoce, kde je i umělé molo.

Příroda

Rozloha ostrova je 54 ha, délka pobřeží 3,42 km, nejvyšší vrchol je vysoký 66 metrů nad hladinou moře. Jeho tvar je poměrně kompaktní, jen na severu vyčnívá do moře úzký výběžek, který chrání od severozápadu již zmíněnou zátoku s přístavištěm. Na východní straně se nachází oválný výběžek, který chrání naopak od jihu další mělkou zátoku, která má také drobné přístaviště s malým molem. Povrch ostrova je většinou porostlý stromy, zejména olivami, na většině plochy jde o umělou úpravu se zídkami, protože se zde kdysi hospodařilo, případně mají olivové háje umělou automatickou závlahu.

Počasí je zde velmi příjemné, průměrná roční teplota je 16 °C, nejteplejším měsícem je červenec s 27 °C a nejchladnějším únor s 6°C. Dešťových srážek je za rok v průměru 1.444 mm, nejdeštivějším měsícem je září s 216 mm deště a nejsušším pak srpen s 40 mm deště.

Osídlení

Ostrov Radelj je neobývaný, ale byl a je dosud částečně hospodářsky využívaný.

Cestovní ruch

Ostrov je využíván nejen během sezony, ale po celý rok, kdy se zde nabízí ubytování v jednom rybářském domku. Najímatel, případně agentura, sem vozí zájemce člunem z Murteru, což je asi 25 minut plavby, ale lze si pronajmout loďku na celý pobyt. Pak je možno cestovat po okolních ostrovech. .Domek má pěknou venkovní terasu s posezením s výhledem na moře, vybavenou kuchyni, ložnici, koupelnu atd.