Když se probíráme ostrovy podle velikosti, dostáváme se i k těm, o nichž veřejnost vlastně ani neví. Jsou skryté v méně frekventovaných oblastech, nemají žádné zvláštnosti, nikdo na nich nebydlí a podobně. A právě k takovým ostrovům patří Šilo Veliko.

Najdeme ho v severní části Národního parku Kornaty (Nacionalni park Kornati), jižně od nejsevernějšího konce ostrova Kornaty. Na pevninu je to z ostrova nejblíže severovýchodně k Biogradu na Moru 19 km, ale měřeno přes ostrovy Pašman, Žut a Kortnaty. Do Zadaru je to 27 km na sever přes ostrov Ugljan.

Ostrov je obklopen dalšími ostrovy, je to především velký Kornati, v nejmenší vzdálenosti asi 280 metrů severovýchodně. Z dalších ostrovů a ostrůvků to jsou Dragunara asi 200 m na severo-severozápad s rozlohu 0,016 čtverečních kilometrů, Obravacina nebo Abba Mala (Abica) asi 280 metrů západně o rozloze 0,031 km2. Následují již za hranicemi národního parku dva sesterské ostrůvky Sestrice – Sestrica Vela asi 1 km západně (dlouhý asi 560 metrů) a Sestrica Mala, jihovýchodně od předchozího s délkou jen asi 200 metrů. Šilo Malo neboli Crnikovac je malý ostrov asi 260 m dlouhý a leží 100 metrů od jižního cípu Šilo Veliko. Má rozlohu jen 2 ha. Z dalších ostrůvků to Smokvenjak asi 240 metrů východně s rozlohou 0,075 km2, Zorník nebo Zornjak je jen skalisko asi 220 metrů východně od jižní části Šilo Veliko.

Doprava

Na ostrov není žádná veřejná doprava. Je možné se sem dostat jen po vlastní ose či pronajatém člunu. Ostrov je ovšem v prostoru národního parku, takže přistávat zde není vlastně dovoleno. Nejbližším přístavem, kam zajíždí veřejná doprava, je Sali na ostrově Dugi otok, vzdálený asi 12 km.

Příroda

Ostrov je vytvořen z vápence křídového období a tvoří ho jeden vrcholový hřeben. Jeho rozloha je 0,674 kilometrů čtverečních s délkou pobřežní čáry 3,83 km. Nejvyšší vrchol je vysoký 64 metrů nad mořem. Ostrov je řídce porostlý křovinami a travinami.

Jde o malý ostrov, největší délkou je od severozápadu k jihovýchodu 1,5 km, široký je od 520 do 600 metrů s tím, že k jihu z něho vyčnívá šípovitý výběžek. Ten má v místech připojení k ostrovu šířku asi 295 metrů a v těchto místech je přepažen po celé délce kamennou zdí. Délka „nosu“ je asi 490 metrů. Ostrov má tak nejasný tvar šídla, takže od toho má i odvozený název.

Osídlení

Ostrov není trvale osídlen, a ani zde nejsou žádné sezonní obydlí. Administrativně ostrov patří k obci Murter-Kornati v Šibenicko-Kninkém kraji.

Cestovní ruch

Pro cestovní ruch má ostrov vlastně nulový význam. Lidé se zde zastaví ke krátkému odpočinku, případně při hledání zajímavých rozhledů z vrcholové části ostrova.