Jižní špice Istrijského poloostrova je od jihu rozbrázděná nepravidelným Medulinským zálivem. V jeho širokém ústí se nachází sedm ostrovů a ostrůvků, z nichž je největší ostrov Ceja. Jde o ostrov bez stálých obyvatel v Istrijském kraji (župě) v západní části Chorvatska 200 km jihozápadně od hlavního města Záhřebu. Z bližších bodů, které lépe určí jeho polohu, můžeme zmínit mys Fratinu 1,6 km jižně, 840 metrů k mysu Kamenjak na západ, 1,3 km mys Školjič severozápadně měřeno přes ostrov Trumbuju, 1,7 kmn severně k mysu Kašteja a dál 3 km do města Medulin, 2 km severovýchodně k mysu Stari Paljež a konečně 5,3 km severovýchodně k mysu Marlera.

Kolem Ceji se nacházejí další ostrůvky, Šekovac jako skalní oválný ostrůvek 620 metrů jihozápadně, 1,3 km jihovýchodně se nachází ostrov Fenera, již zmíněný ostrůvek Trumbuja, spíše jen okrouhlá skála, se nalézá 740 metrů severozápadně a Bodulaš, neboli Santa Marina leží severovýchodně 810 metrů. Konečně dál v tomto směru jmenujme dvojici Levan (Levan Veli) 3,7 km a Levanič (Levan Mali) od něho 500 metrů jižně a od Ceji 3,5 km daleko.

Doprava

Na Ceju se dá dostat snadno z přístavu Medulín pravidelnou dopravou, vodní taxík sem vyjíždí v sezoně každou hodinu (doprava do 19 hodin). Ale jinak se sem většina lidí dostane po vlasní ose, případně v pronajatém člunu. Přístaviště je zde ve velmi mělké zátoce na severozápadním pohřeží, kde je molo ve tvaru L asi tak pro 20 až 25 malých člunů a lodí. Kotvit se pak dá zejména na severním pobřeží, kde je břeh z rozbrázděných skalisek.

Příroda

Ostrov Ceja má rozlohu 18,3 hektaru s délkou pobřeží 1,64 km. Nejvyšší vrchol tohoto plochého ostrova sahá do výše 22 metrů nad mořskou hladinou. Tvar ostrova je na chorvatské poměry jako vcelku pravidelný mírně protáhlý ovál o délce 620 metrů od severovýchodu k jiho západu a napříč v jižní části 440 metrů, v severní 340 metrů, v mírném zúžení asi v jedné třetině od severu pak 290 metrů.

Plocha ostrova je z větší části holá, jen místy zarostlá křovinami a hlavně různými druhy kaktusů. Jimi se velmi odlišuje od ostatních chorvatských ostrovů, někdy se mu proto také říká „kaktusový ostrov“. Návštěvníci se zde dále setkají s velkým množství různého ptactva, zejména zde každý obdivuje jejich zpěv, a to takový, že chvílemi není slyšet tzv. vlastního slova. Další zajímavostí jsou na ostrově volně žijící králíci.

Podnebí ostrova je mírné s průměrnou roční teplotou okolo 16 °C. Nejteplejším měsícem je červenec s 25 °C a nejchladnější březen s 10 °C. Průměrně zde za rok spadne 1.608 milimetrů srážek. Nejdeštivějším měsícem je listopad s průměrem 276 mm a nejsušším červen s pouhými 58 mm srážek.

Osídlení

Ostrov patří administrativně patří k městu Medulin. Jak bylo zmíněno, nikdo zde nebydlí stále, ale k rekreaci zde slouží dva objekty, jeden je využit jako bar a restaurace Cactus.

Cestovní ruch

Malý ostrov nabízí jednu velkou zajímavost, a to již zmíněný osamělý plážový bar Cactus. Kromě pití v baru se zde také vaří a kuchař zde připravuje jídlo třeba z před chvíli vylovených ryb.

Od kontinentálního břehu předsunutý ostrov Ceja tvoří pro pevninu přirozenou ochranu. Když totiž začne foukat silný vítr Bora, tvoří se na hladině díky četným mělčinám strmé odrazové vlny. Ty využívají pak surfisté, kteří se odváží k vyjížďce na místo zvané Seka, které se nachází mezi ostrovy Fenera a Ceja. Zde se pak vyskytují ještě vyšší vlny, které vytvářejí ideální podmínky k surfování. Při slabším větru lze mezi zdejšími četnými ostrůvky prostě jen křižovat.

Pobyt na ostrově je příjemný pro trojí věc, restaurace Cactus, ptáci s králíky a pak úžasný klid. Břehy jsou sice skalnaté, ale dají se zde najít místa ke slunění i koupání, navíc je odsud hezký široký výhled na pevninu s Medulinem.