Ostrovů jménem Sveta Katarina (Svatá Kateřina) najdeme v chorvatské části Jaderského moře tři. Jejich společnou vlastností je, že jde o ostrůvky malé a že všechny leží poblíž nějakého velkého města. Pokud začneme od severu, tak první bude Sveta Katarina u Rovinje.

Sveta Katarina (Rovinj)

Ostrov Svate Kateriny najdeme přímo uprostřed Rovinjského zálivu. Santa Caterina je u vchodu do přístavu Rovinj,. K břehům části Stari Grad to je pouhých 260 metrů, stejně tak ke špici výběžku u Trgu Brodogradilišta. Ke koupališti Delfín je vzdálenost 300 metrů. Nejblíže je to však ke konci jižního mola u rovinjského přístavu, jen 160 metrů, k severnímu molu, respů jeho konci je to pouhých 1250 metrů.

Pokud jde o ostrovní sousedy, jak jsou tu západně 1,1 km jen malý ostrůvek Banjol se známou jeskyní. Ten má rozlohu 6,8 arů a pobřeží dlouhé 300 metrů. Jižně najdeme dvě další skaliska, 1 kilometru vzdálený Muntrar (9 arů) a 1,5 kilometru na ním Samer s 50 ary rozlohou.

Ostrov má velmi dobré spojení s Rovinjí, v sezoně každou půlhodinu sem jezdí loď a plavba trvá několik minut.

Sveta Katerina ke protáhlý ostrov od severovýchodu k jihozápadu 640 metrů, šířku má největší v západní části 300 metrů a ve východní 175 metrů, ve středním mírném zúžení to je 130 metrů. Rozloha ostrova je 12,41 hektarů, délka pobřeží 1.825 metrů a na západě má vrchol ve výšce 24 metrů nad mořem. většina ostrova je porostlá středomořskou makulou a jehličnatými lesy. Zajímavostí jsou atraktivní skalnaté pláže ve východní části ostrova a vysoké skalnaté útesy, které padají kolmo do moře.

Starší osídlení zde není zmiňováno, i když by se pro blízskost pobřeží a tam stojích lidských sídlišť předpokládalo. Uvádí se, že v 19. století ostrov koupil arcivévoda Karel Štěpán, ale měl ho jen velmi krátce. Majitelem se pak stal hrabě Ignaz Milewski, který zde nechal vystavěl dům, který byl obklopen parkem a zahradami. Většina historických věžiček však byla ve válečných událostech poškodily, takže byl v roce 2000 obnoven pouze letní dům.

Dnes je Sveta Katarina turistickou destinací s tím, že se tu dá odpočívat na skalnatých plážích zejména západní části a procházet a obdivovat svislé útesy severní části ostrova. Na ostrově je hotel, který obklopen bujnou vegetací

Sveta Katarina (Pula)

Ostrov Sveta Katarina je jedním z ostrovů, které se nacházejí v Pulském zálivu v kraji Istrie v západní části Chorvatska, 200 km jihozápadně od hlavního města Záhřebu. Leží blíž ke Štinjanskému poloostrovu, také k městu Štinjan administrativně patří. Je vzdálen od jeho pobřeží pouhých 250 metrů. Od nábřeží v Pule u Fora je to 1,4 kilometru daleko severozápadním směrem.

Ostrov je s pevninou spojen mostem.

Poprvé se o ostrovech v Pulském zálivu dovídáme konkrétněji od italského renesančního geografa, doktora a spisovatele Giuseppe Rosacciho. Ten zde ale uvádí pětici ostrovů. Podle Rosaccia zde byly ostrovy Sv. Andrie (sv. Ondřeje, dnes Andrija), Uljanik (tehdy Olivi), Sv. Katarina a vedle nich dnes již neexistující ostrovy Sv. Peter a Sv. Jan.

Ostrov Sv. Katarina je dnes plně v moci vojenského aparátu, je součástí kasáren. Na ostrově se nachází velitelství brigády námořní pěchoty (vyloďovací plavidla), jehož větší část se nachází ale v budovách na druhé straně mostu, v pevninské části komplexu. Na ostrově ještě byla smíšená jednotka námořní, potápění a dalších pomocných jednotek.

Podnebí je zde mírné. Uvádí se průměrná roční teplota 15 °C, když nejteplejším měsícem je červenec s 28 °C a nejchladnějším leden s 6 °C. Dešťových srážek bývá v průměru 1.608 milimetrů ročně, nejdeštivějším bývá listopad s 276 milimetry a nejsušší červen s 58 milimetry srážek.

Ostrov má rozlohu 318,8 arů a délku pobřeží 820 metrů, připomíná při leteckém pohledu domeček se sedlovou střechou. Od severu k jihu měří 210 metrů a od východu k západu 170 metrů.

Sveta Katarina (Pašman)

Sveta Katarina je neobývaný ostrov uprostřed Pašmanského průlivu mezi Tkonem a Biogradem na Moru, od kterého je vzdálen asi 720 metrů. DO Tkonu to je 1,3 kilometru jihozápadně. Zadar je odsud 24 kilometrů severozápadně a Šibenik 45 kilometru jihovýchodně.

Nejbližším ostrovním sousedem je Planac, 330 metrů severozápadně. Má rozlohu 6,6 hektarů, délku pobřeží 1,01 km maximální výšku 16 metrů nad mořem.

Sveta Katerina má kulatě zaoblený tvar obdélníku protaženého ve směru zhruba od severu k jihu asi 310 metrů a o šířce 220 metrů. Ze severovýchodního rohu vybíhá z ostrova úzký výběžek směrem na Biograd na Moru v délce 130 metrů a šířce asi 80 metrů. Ostrov je z větší části pokryt borovicovým lesem, holé jsou jen skalnatá pobřeží a úzký pás v nejužším místě severovýchodního výběžku. Rozloha ostrova je 6,2 hektarů, dílka pobřeží 1,23 kilometru a nejvyšší výška 25,8 metru nad mořem. Na ostrůvku je maják.

Jedinou budovou na ostrově je pěkná kaple svaté Kateřiny, která dala ostrovu jméno. Pod ní stojí bílý maják, jehož světlo bývá vidět do vzdálenosti až 12 kilometrů. Na severní výspě ostrova je ještě jeden menší zdroj světla.

Ostrov má pěkné přístaviště, zejména pro věřící, kteří sem vyplouvaní na bohoslužby v kapli, zejména na její svátek. Jinak se sem vypravují za koupáním na malé pláže, místy jen kamenné plotny, zejména příznivci nudismu.