Ohledně cestování do Chorvatska jste již slyšeli určitě mnoho tipů, jelikož většina z našich spoluobčanů již v Chorvatsku byla – a to nejčastěji autem. Takže rad již bylo řečeno či napsáno nespočet. Ale často se zapomíná na to, jak je důležité, který den se vydáte na cestu.

Pokud vám začíná pobyt v sobotu, což je prakticky nejběžnější, tak jste si pomyslně vylosovali Černého Petra, jelikož se musíte předem připravit na to, že vás po cestě stihnou silné dopravní zácpy a velice hustý provoz, takže připravit si nervy je určitou „povinností“ každého řidiče, který se na cestu v tento den vydá. Pokud je možnost, zkuste si zvolit den nástupu na apartmán na neděli. A to stejné platí samozřejmě také pro cestu zpět.

Kdy je nejhustší provoz?

Většina lidí se vydává na cestu do Chorvatska v pátek večer nebo v sobotu ráno. Z toho plyne, že na silnici stráví celou páteční noc a sobotní den je na hlavních tazích do Chorvatska samozřejmě úplně narváno. To znamená, že se zvyšuje nebezpečí nehod na silnici, různé kolize a z nichž pramenící stres a únava řidiče. Nejdelší fronty se pravidelně tvoří na slovinsko-chorvatské hranici a také kousek před Zagrebem na v úseku dálnice, kde se vybírají poplatky.

Kdy je nejlepší doba na návrat?

Stejně tak jako začátek pobytu v sobotu, i jeho ukončení v tento den by se vám nemusel na silnicích vyplatit. Nejdelší zácpy při cestě zpět jsou tvořeny již před Zagrebem, opět při placení dálnice a stejně tak na konci dálnice ze Zagrebu, která směřuje ke slovinské hranici.

Mnoho turistů řeší tenhle logistický problém tak, že odjedou již v pátek večer, i když mají pobyt zaplacen až do soboty, jiní zase zůstanou až do sobotního večera. Tímto přístupem se „vlna návratů“ alespoň trochu zmenší, nicméně i přesto konec pobytu v sobotní den opravdu nedoporučujeme.