Majitel apartmánu vám nutí příjezd v sobotu?

Ať už přímo majitel nebo cestovní kancelář – to je jedno. Pokud vám jeden z nich nutí příjezd v sobotu, prostě ho přesvědčte, že tento den opravdu přijet nechcete nebo se jednoduše poohlídněte po jiné lokalitě či cestovní kanceláři. Nechcete si přece zničit dovolenou již od samého začátku tím, že dojedete k moři vynervovaní a nekonečně unavení jen kvůli dopravním komplikacím na silnicích.

Většina cestovních agentur dokáže nabídnout čas pobytu od toho dne, který vy si přejete. Nicméně, jak se říká – „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. O pobyty začínající v neděli je globálně velký zájem, takže pokud již na jaře víte, kam chcete jet a kdy budete mít dovolenou, na nic nečekejte a rezervujte, aby vám nedělní termín někdo „nevyfoukl“.

Platba na dálnici

Určitě dejte při placení dálnice přednost platby kartou – což je označeno žlutou tabulí. Je to každopádně rychlejší forma platby, jelikož fronty řidičů, kteří platí hotově, bývají mnohem delší. Pokud budete cestovat zpátky do ČR, využijte hned prvního platebního místa, které se nachází asi 2 kilometry před platební bránou Zagreb Lučko – a je to první odbočka vpravo. Zde zpravidla nebývají prakticky žádné fronty.

Placení s ENC

Pokud jste pravidelnými návštěvníky tohoto státu, určitě je pro vás výhodnější koupit si krabičku elektronického platebního systému – ENC. Tu si dopředu jednoduše nabijete určitou částkou a pak už stačí jen zpomalit při projíždění speciálním pruhem, který je označen ENC. Z vaší krabičky se automaticky příslušná částka odečte a vy můžete v klidu pokračovat dál a s nějakým manuálním placením se nemusíte vůbec zdržovat. Největší výhodou je, že dálniční poplatek je v tomto případě nižší. Navíc je dokonce legální si krabičky mezi přáteli půjčovat, tak se zkuste informovat před cestou, jestli ji někdo z rodiny či okruhu přátel náhodou nevlastní.