Z Chorvatska se rychle stává turistické centrum, a to z dobrých důvodů. Tato bývalá komunistická země má určitě co nabídnout a věřte, že budete překvapeni tím, co tam objevíte. Pokud plánujete výpravu, je několik věcí, které byste měli předem vědět.

1. Více než Dubrovník – Toto přímořské město je nejoblíbenější turistické místo v Chorvatsku, ale i ostatní oblasti v této nádherné zemi jistě stojí za návštěvu. Zadar, Záhřeb, Split, ostrovy, Istrie, Plitvická jezera – všechna tato a další místa by měla být zařazena do vašeho cestovního itineráře.

2. Tesla – Pravděpodobně největší génius 20. století, Nikola Tesla, se narodil v současném Chorvatsku. I když jeho rodiče byli Srbové, po celé zemi jej ctí jako národního hrdinu. Vyvinul kromě jiného střídavý proud a různé formy bezdrátových dodávek dat. Tesla svými neony, zářivkovým osvětlením, radary, faxy a bezpočtem dalších nápadů daleko, daleko předběhl svou dobu.

3. Skvělé jídlo – Možná budete šokování kvalitou potravin v této východevropské zemi. Chorvatsko má dlouhou kulinářskou tradici, využívá svých přírodních zdrojů, jakož i vlivů z Itálie a Středozemí. Kuchyně se liší od těžších masitých pokrmů ve vnitrozemí až po lehká lahodná jídla podél pobřeží. Nebojte se vyzkoušet jejich speciality, budete příjemně překvapeni.

4. Vynalezli kravatu – Během třicetileté války v 17. století vzbudily zájem Pařížanů tradiční malé, vázané šátky na krcích chorvatských žoldáků. Francouzi si z nějakého důvodu zvolili tyto šátky za nový módní doplněk – kravatu, která pochází z francouzského a italského označení Chorvatů.

5. Záhřeb je skvělý – Návštěvníci často ignorují hlavní město Chorvatska, a přestože možná není tak hezké jako například Dubrovník nebo nenabízí tak úchvatné západy slunce jako Zadar, je to město živé a zábavné, se spoustou skvělých restaurací a velkým množstvím míst, která vás zabaví na několik dní. Zastavte se například v Muzeu zničených vztahů, dojemném holdu ztraceným láskám. Nevynechejte ani Tkalčićevu ulici, pěší zónu přetékající kavárnami, restauracemi a bary.