Přestože chorvatská vína nejsou tak známá jako francouzká či italská, neznamená to, že by byla méně kvalitní. Chcete se dozvědět více? V tomto článku vám řekneme o oblastech i druzích vín, která se v Chorvatsku vyrábí.

Chorvatská vína mají dlouhou historii sahající až do období starověkých řeckých osadníků a jejich produkce vína na jihodalmatském ostrově Vis, Hvar a Korčula asi před dvěma a půl tisíci lety. V této zemi stále přežívá mnoho tradičních odrůd, které se výborně hodí do místních vinařských kopců. Chorvaté přejali moderní metody výroby vína, které zaručují jeho kvalitu.

V současnosti zde existuje více než 300 geograficky vymezených vinařských oblastí a přísný systém klasifikace s cílem zajistit kvalitu a původ. Většina chorvatských vína je bílá, poté následují vína červená a jen malé procento vín je růžových.

Chorvaté víno milují, poměrně často jej ředí s vodou, čímž vzniká nápoj zvaný jako gemišt (kombinace vína a perlivé vody) nebo bevanda (kombinace vína a vody bez bublinek).

Druhy vín

Oblast na severovýchodě země produkuje bohatá ovocná bílá vína, v podobném stylu jako sousední slovinská, rakouská a maďarská. Na severním pobřeží ostrova jsou vína podobnější těm, která se vyrábí v sousední Itálii, zatímco dále na jih se produkuje více červených vín.

Většina chorvatských vín (asi 67%) je bílých a vyrábí se ve vnitrozemí a 32 % je červených a vyrábí se především na pobřeží. Růžová vína jsou poměrně vzácná. Produkují se však i speciální vína, například šumivé víno pjenušavo a dezertní vína.

Vinařské oblasti

Chorvatsko má dvě hlavní vinařské oblasti: kontinentální a pobřežní, která zahrnuje i ostrovy. Každá z těchto oblastí je rozdělena do dílčích oblastí, které se dále dělí na menší vinogorje a okresy.