Dovolená v Chorvatsku nemusí být jen pro ty, kteří se snaží uspořit a využít dovolenou u moře za přijatelné finance. Chorvatsko je oblíbenou destinací a to zejména díky poloze. Letní dovolenou zde tráví velké množství lidí. Můžete podnikat spoustu výletů po okolí, objevovat nové a krásné pláže, odpočívat a nevařit, užívat si sluníčka, ráchat se v moři. Každý jede na dovolenou k moři za jiným účelem. A někdo i kvůli tomu, že miluje lodě a cokoliv, co je s nimi spojeno.

Doprava na moři

V rámci dovolené si můžete objednat vyjížďku na lodi, plavbu okolo nějakých ostrovů a mnoho dalšího. Jeden den si tak užijete na moři svobodu, která existuje jen na širé vodě, klid, ticho, pohodu a to splynutí se vším okolo. Jestliže však chcete, aby dovolená nebyla jen jednorázovou záležitostí, ale na moři chcete strávit víc dní nebo klidně i celou dovolenou, pak to bude chtít něco jiného. Možná motorový člun?

Máte-li ho doma, pak jej samozřejmě můžete vzít s sebou do Chorvatska, jen musíte vědět, jak na to. I v této destinaci mají nejrůznější pravidla a kontroly, které jsou přísné. Proto neponechejte nic na náhodě a raději dopředu všechno připravte. Chorvatské úřady jsou v tomto ohledu precizní a hodně nekompromisní, takže dovolená může začít pokutou nebo jinými sankcemi. A ty mohou hodně narušit váš finanční rozpočet.

Dvě skupiny

Motorové čluny se de facto dělí na dvě skupiny. Ta první, kde nepotřebujete kapitánské zkoušky a registraci na místních úřadech je sporná a tu druhou, která registraci už potřebuje. V první skupině najdete například nafukovací čluny s délkou do 2,5 metrů a motorem do pěti koní. Chorvatská vyhláška sice říká, že povolení je dobré mít i pro tento člun, ovšem praxe je jiná. Neznamená to však, že se nemůže najít nějaký úředník, který by na tomto netrval.