Wellness pobyty jsou v poslední době u nás velmi populární, na internetu najdeme stovky nabídek na víkendy prožité v nádheře a ještě s tím, že si můžeme zlepšit zdraví. Wellness totiž podporuje zdravý životní styl, snahu o zlepšování tělesné kondice, udržování a další rozvoj celkového stavu těla a lidské duše.

Na druhou stranu se za tím skrývají podnikatelské zájmy jednotlivých hotelů zaplnit hosty své jinak prázdnotou zející prostory. Ale nekritizujme hotely, i ony mají snahu přežít za každou cenu, a podívejme se do Chorvatska.

Wellness v Chorvatsku

Hotel_Minerva_-_bazeniTak, jak my chápeme wellness pobyty, tedy pobyty spojené s relaxačními procedurami, což jsou masáže, koupele, zábaly, vířivky, páry a podobně, zde nevyužíváme. A je to prosté, Chorvatsko je vzdálené na to, abychom sem zajížděli jen na víkendové pobyty. Na druhou stranu se lze v lepších ubytovacích zařízeních k našemu wellness pobytu velice přiblížit – jsou zde bazény i možnost různých masáží, sauny, pak slunce a mořská voda dokáží dělat s našim zdravím doslova divy.

Větší hotely v Chorvatsku totiž mají, obdobně jako hotely u nás, vlastní wellness centra, kde nabízejí svým klientům, ale i příchozím, jednotlivé služby. Na pobřeží tyto služby, i když jsou, většinou přehlédneme, protože zde dominuje slunce a moře, ale ve městech ve vnitrozemí, je můžeme s úspěchem využít.

Chorvatské lázně

Možná nám trochu uniká to, že i v Chorvatsku jsou věhlasné lázně jako u nás. Ty v posledních letech zažívají rozvoj a jsou i modernizovány, ale mají někdy velmi starou, i antickou, historii.

Vučkovec_(Croatia),_toplice_-_južni_dioObvykle lázně leží v krásné krajině a mimo procedur nabízejí turistiku a prostory ke sportování, ale také možnost okusit i zdejší bohatou tradici kulinářskou a dlouhou zkušenost s výrobou vynikajících vín.

Nejznámější chorvatské lázně jsou bezesporu Tuheljske Toplice asi 45 km od Záhřebu, kam jezdí ročně až 350.000 hostů. Z dalších lázní zmíníme Krapinske Toplice.

Termální lázně se nacházejí většinou v severozápadní části Chorvatska, v oblasti zvané Chorvatské Záhoří (Hrvatske Zagorje), např. Stubičke Toplice, ale jiné najdeme také na západě a východě Slavonie, ale i jinde, zejména v oblasti Medimurje, kde to jsou zejména lázně Sveti Martin.