Ostrov Pag najdeme v severní části Dalmácie a leží ve skupině Kvarnerské ostrovy. Má mezi všemi chorvatskými ostrovy výjimku, že totiž územně jako jediný patří do dvou krajů. Jeho severní část patří k Licko-senjskému a jižní k Zadarskému kraji.

Popis ostrova

Ostrov Pag nevybočuje z charakteru ostatních chorvatských ostrovů, je jako většina z nich protáhlý do severozápadu na jihovýchod a dlouhý 60 km. Jeho šířka se pohybuje od 2 do 10 km. Jeho břehy omývá směrem k pevnině Velebitský průliv a k ostrovu Rab na severu Pažský průliv.

Příroda

Ostrov chybí bujnější vegetace, až některé jeho části připomínají krajinu na měsíci krajině. Na skalnatý povrch dokáží růst jen aromatické byliny, jako jsou tymián, rozmarýn a šalvěj. Přesto zde najdeme pasoucí se ovce, a protože spásají tyto aromatické rostliny, má zdejší pažský sýr (Paški sir) osobitou chuť a jde vysloveně o místní specialitou. Ostrov položený pod Velebitami je zejména v zimním období pod vlivem silné bory. Pak se také stává, že je skoro celý pokryt vrstvou soli z Velebitského průlivu.

Pobřeží ostrova je rozbrázděné několika hlubokými zálivy, ale i tak se na třetině pobřeží, což je víc jak 80 km, táhnou oblázkové a písečné pláže. Významnými ornitologickými rezervacemi jsou na jihovýchodě ostrova krasová jezera Velo blato a Malo blato.

Nejvyšším vrcholem ostrova je Sveti Vid s výškou 348 metrů nad mořem. Z další zajímavostí se zde setkáme u města Pag, kde se rozkládají velké saliny Paške solane s plochou přes 3 km2. Zde se odpařováním získává z mořské vody sůl, a jde celkově o dvě třetiny výroby soli v celém Chorvatsku.

Jak se dostat na ostrov Pag

pag-715898_960_720Ostrov Pag má velikou výhodu, že se na něj dostaneme bez problémů autem, s pevninou ho na jihovýchodním konci spojuje 340 m dlouhý Pažský most z mysu Fortica přes Ljubačskou úžinu s mysem Ošljak. Silnice probíhá podélně celým ostrovem. Přesto sem míří i trajekty, a to z přístavu Prizna na kontinentě do přístavu Žigljen na Pagu. Další pravidelná trajektová linka míří z Novalji na ostrov Rab.

Turistická centra

Největšími centry ostrova je město Pag ve střední části, ale hlavním turistickým letoviskem je Novalja na severozápadním pobřeží. Obě města jsou velmi stará a můžeme v nich navštívit mnoho památek. Menšími letovisky jsou Mandre, Stará Novalja či Potočnica.

Zajímavé památka najdeme i jinde, třeba v obci Metajna na kopci Zaglav to jsou zbytky nástěnných maleb z neznámého stáří, kde jsou zobrazeny lidské postavy. Na ostrově můžeme objevit i mohyly pocházející z doby bronzové a železné, a to na Punta Luna, na mysu Gradašnica, na Kozím hrádku a u Vrciće. Z římských časů jsou St. Vidu a Dolac zříceniny římské vily a zbytky středověkého kostela sv Vida. Stopy po starých Římanech se vykytují na mnohých dalších místech ostrova, stejně tak ze středověku, renesance a podobně. Je zajímavé, že tento vysloveně nehostinný ostrov má takové množství historických památek. Ostrov Pag je také proslulý krajkářstvím.

Cestovní ruch

country-715897_960_720Na ostrov na místě Segal se v jezeře vyskytuje léčivé bahno a tak sem jezdí lidé za zdravím, zejména si tu léčí revmatismus a různá degenerativní onemocnění, kožní nemoci, reprodukční poruchy a onemocnění močových cest a zažívacího aparátu.

Na ostrově najdeme velké možnosti ubytování, snad dokonce jde o jednu z nejširších nabídek po celém Chorvatském pobřeží. Zmíníme se o Novalje, kde jsou to hotely Jasmina, Skoda, Murvica, apartmány Eki, Odaijana, Olive, penziony Ana&Ita, Novalja, Comfort Nok, Frane, vily Petra, Amelie Island či Panorama a mimo dalších kemp Straško. Přímo v Pagu jsou to pak hotely Belveder, Pagus, Plazza, apartmány Andro, Hanka a Vuleta. Z dalších významných kempů najdeme u obce Simuni.