Pláž Donja luka je hlavní pláž přímořského střediska Makarská. Proto je hojně navštěvovaná, ale protože je poměrně dlouhá, vždy se najdou volná místa. Jde o typickou rodinná pláž s dovolenkovou a rekreační infrastrukturou v nejbližším okolí, zejména pokud jde o ubytování v hotelech, apartmánech či pokojích v soukromí. Nejluxusnější ubytování zde nabízí Paradise Garden

Doprava

Často se mluví o pobřežní magistrále D8, která spojuje většinu přímořských tak destinací a míst, tato pláž je od ní vzdálená necelých 200 metrů. Makarská je dobře přístupná i z dálnice A1 z exitu 29. Zde odbočíme na silnici D76, projedeme tunelem a nedaleko Baška Vody zahneme na již zmíněné silnici D8 vlevo. Do Makarské je to pak již jen 8,5 kilometru. V Makarské na světelné křižovatce zahneme vpravo a jsme v oblasti hotelů, penzionu apod. Na další světelné křižovatce zahneme vpravo a to již pláž máme před sebou.

Podmínky

Pláž je dlouhá asi jeden kilometr, široká kolem 10 metrů. Jemná štěrková až oblázkovou pláž korunují směrem k vnitrozemí borovice, které tak nabízejí spoustu stínu v největších vedrech. Břehy se do moře svažují pozvolna, pro neplavce je tak určeno prvních 5 metrů moře, pak se již musí plavat. Zde také mořské dno začíná být již kamenité.

Vybavení

Pláž má vynikající vybavení, jsou zde sprchy, WC. K dispozici jsou také mnohé restaurace, bistro, Fast Food, pizzerie, pekařství, Caffe Bar a cukrárna. Je zde také půjčovna lehátek a slunečníků. Pokud jde o zábavu, pro děti jsou zde různé vodní atrakce a tobogán. Dospělí zde mohou mimo plavání provozovat šnorchlováni a další vodní sporty. Pláž je dále vybavena Wi-Fi hotspotem, bankomatem a službami plavčíků.

 

Okolí

Na pláži je zajímavé, že podle ní vede promenáda k procházkám. Nejen pláž, jak jsme zmínili, ale i město nabízí další sportovní možnosti, ať již individuální tak kolektivní. Můžeme zmínit třeba cyklotrasu Biokovo (37 km) a další trasy, ale na závěr připomeneme zdejší přístav, odkud denně jezdí trajekt několikrát na Sumartin na ostrově Brač a katamarány na Korčulu, Mljet a do Dubrovníku.