Susak s rozlohou 6,3 km2 je nejvzdálenějším jihozápadním ostrovem Kornatského souostroví od pevniny. Jeho nejbližším významnějším sousedem je 6,5 km severovýchodně a východně vzdálený ostrov Maly Lošinj. Nejbližší pevninou je mys Kamenjak na jižním cípu Istrijského poloostrova, konkrétně 40 km severovýchodně.

Doprava

Susak je spojen lodní pravidelnou dopravou s ostrovem Mali Lošinj a trajektem katamaránem s Rijekou. Přístav je v městečku, kde jsou ale ulice úzké a vhodné pouze pro pěší, či pro pro vozy “karioly”. Na ostrově nejsou žádné asfaltové silnice a ani zde nejezdí automobily. Ostrov má jen prašné cesty, které běží přes pískové kaskády a které propojují městečko se zátokami na druhé straně ostrova.

Pro jachty se dále doporučuje přistávání v zátoce Dragoče, kde je řetěz na mořském dně pro zahákování kotvy, protože jinak jsou kolem písečné mělčiny nevhodné k zakotvení. Za písečnou pláží se zvedají vyvýšeniny, v jejichž písečných stěnách si návštěvníci během let vyhloubili jeskyně, kde je možné pobývat i několik dní. Kotviště se ale nedoporučuje používat během špatného počasí. Při špatném počasí se doporučuje bezpečnější zátoka Porat na severozápadní straně ostrova. Ale ani zde je třeba kvůli mělčinám kotvit dál od břehu.

Příroda

Susak_harbor_01.jpegOstrov je geologicky liší od ostatních chorvatských ostrovů tím, že je tvořen vrstvami spraše, které spočívají na vápencovém útesu. Ostrov není proto skalnatý a říká se mu také Písečný ostrov. Tlusté až deset metrů vysoké vrstvy jemného nažloutlého písku na vápencovou desku navály za tisíce let větry a od nepaměti se zde sázel rákos, jejichž kořeny při hledání vody proniknout hluboko do půdy a ochraňovaly tak zem od eroze. Na této půdě se výborně daří vinné révě, vinohrady proto pokrývají téměř celou plochu ostrova. Typické zde jsou i rákosové větrolamy a suché zídky, které chrání úrodu vinné révy. V tom všem ostrov nemá obdobu v žádném jiném ostrově v celém Středomoří.

Pobřeží je skalnaté s několika oblázkovými a dvěma velkými písečnými zátokami. Konfigurace dna se ale podél pobřeží se liší. Na straně k Lošinji je písčité a mělké a kde jsou tyto zátokové pláže, na straně do otevřeného moře je dno je převážně kamenité s výjimkou zátočin. Nejvyšším vrcholem ostrova je Vela Straža s výškou 98 metr. nad mořem.

Osídlení

Na ostrově se podle archeologie objevili Ilyrové, kteří měli na vrchu Vela Straža hradiště. Žili zde po nich i Římané a roku 476 po pádu Západořímské říše ostrov obsadili Ostrogótů, Po nich od 6. do 10. století byl Susak pod Byzantskou říší. Chorvati se zde usadili v 8. století, v 10. století sem připluli benediktiny, kteří zde postavili klášter. Ostrov často napadali piráty, proti kterým zde byla vystavěna pevnost ve 12. století, zbytky jsou vidět nedaleko kostela. Klášter ukončil činnost v roce 1770 a z kláštera byl postaven nový farní kostel sv. Mikuláše. Ostrov prosperoval díly vinařství, v roce 1945 zde žilo 1.876 obyvatel. Komunistický režim Jugoslávie však provedl znárodnění a pozemkovou reformu , která znamenala úpadek a exodus obyvatel zejména do Itálie a USA. Dodnes je ale Susak charakteristický specifickým jazykem a pěknými a osobitými lidovými kroji.

Na ostrově je jedna obec Susak složená ze dvou osad, Dolní vsi nebo-li Spjaža , a starší od moře vzdálenější Horní vsi. Vzdálenost mezi oběma obcemi je asi sto metrů vede tu jen schodiště. V průběhu zimy je ale ostrov prakticky opuštěný.

Zdejší maják patří mezi tři jaderské majáky s nejsilnějším zdrojem.

Cestovní ruch

V 18. století se ostrov dostal pod habsburskou říše a začal se zde rozvíjet cestovní ruch, lázně, turistické cesty, která spojuje dvě největší písečné pláže v zátokách. V roce 1885 byl postaven maják. Susak byl a je velmi populárním výletním cílem z Malého i Velkého Lošinju, neboť je to jediný písečný ostrov na celém východním Jadranu, ale také nedotčená příroda a čisté moře.

Dnes zde najdeme vcelku dobré možnosti ubytování v soukromí, jako jsou apartmány, pokoje a penzióny. Zdejší pláže jsou velmi pěkné, přímo v městečku Susaku naleznete písečnou pláž s veškerým servisem. V okolí se vyskytují další písečné zátoky, kde najdeme soukromí a romantiku i čisté moře.

Městečko má restaurace, kavárny, obchody, poštu, směnárnu, je zde i sportovní nabídka v plážovém volejbale, ale lze si pronajmout loď a provozovat vodní sporty a potápění. Nabízejí se také vycházkové stezky. Najdeme zde i noční život s hudebními večery.

Ostrov Susak je ideální destinací pro všechny, kteří hledají klid a soukromí a hledají dovolenou s neočekávanými dojmy.