Ostrov Mali Brijun patří mezi malými chorvatským ostrůvky k nejvýznamnějším či nejzajímavějším. Leží vedle svého většího souseda Veliki Brijuni oddělen průplavem Tisnac v nejužším místě jen 130 širokým. Od pevniny je vzdálen 3,2 km přes Fažanský průliv k osadě Peron, jinak je ostrov vzdálen 9,5 km severozápadně od Puly, 16 km jihovýchodně od Rovinje, případně 70 km jihozápadně od Rjeky.

Ostrov patří do skupiny souostroví Brijuni, starým názvem Brioni, které je jako celek od roku 1983 národním parkem. I když má náš ostrov ve jméně Malý, je i tak druhým největším ostrovem tohoto souostroví. Nejbližšími ostrůvky jsou z těch větších Supinič na jihozápadě Supin, Gaz a Okrugljak na západě a San Marco na severozápadě.

Doprava

Mali Brijun nemá žádné klasické dopravní pravidelné spojení, ale můžete se sem dostat s prohlídkovou výpravou, které z Brijunu vyplouvají v sezóně zhruba třikrát za den. Protože jde o národní park, plachtění ve jeho vodách je možné jen za účelem vstupu a kotvení, a to pouze v přístavu Veliki Brijun nebo v kotvišti v zálivu svatého Mikuláše na ostrově Mali Brijun.

Příroda

Ostrov má rozlohu 1,07 km2 při délce pobřežní 8,1 km. To je nízké a tvoří ho oblázkové pláže a krásné zátoky. Tou největší, která dává ostrovu housenkovitý prohnutý tvar, se jmenuje již zmíněný záliv sv. Mikuláše. Po vnějším obvodu ostrova jsou zátoky jen mělké, na jihozápadě Tunjarica, na severozápadě Črsika, na severu Zenadija a na východě Sokol.

Ostrov je tvořen vápencem a je pokryt vrstvou červené hlíny. Ta udržuje vlhkost, takže zde najdeme bujnou vegetaci obvyklou pro Středomoří. Roste zde červený dub, vavřín, borovice, olivy, cedr, rozmarýn a další, a ze subtropických rostlin to jsou agáve a palmy. Žije zde i zajímavá zvířena, jeleni, daňci, mufloni a králíci, kteří zde byli vysazeni v roce 1900. Z ptáků tu hnízdí sokol, jestřáb a káně, ale mnozí se tu objevují při podzimních tazích do teplých krajin, volavky, čápi či bukači.

Povrch ostrovů je poměrně plochý, nejvyšší body jsou ve výšce pouhých 19 metrů. V pobřežních vodách najdeme mořské ježky, kteří jsou dokladem čisté vody.