Cava je krásná pláž nedaleko Dubrovníku v oblasti zvané Babin Kuk. Najdeme ji na poloostrově Lapad, severozápadně od historické části města a také na severozápadní části poloostrova, přímo proti ostrovu Daksa.

Doprava

Dubrovník jako i jiná významná místa cestovního ruchu má vynikající dopravní spojení. Na tomto místě asi není nutno vypisovat všechny možnosti, proto se zaměříme jen na to, jak se dostat ze středu města co nejblíže k pláži. Z autobusového nádraží u městské Pile je to hlavně linka č. 4, ale na Babin Kuk jezdí také linka č. 5. Autem nebo autobusem je příjezd do Dubrovníku zejména po silnici D8 (E 65) po mostě doktora Fr. Tudmana. Za ním následuje Jadranská cesta, na jejím konci sjedeme hlavní přivaděčem do města ulicí Pera Bakiča a pak Vladimíra Nazora a Vukovarskou ulicí. Tou se dostaneme do části Batala na konci zálivu a z křižovatky zahneme vlevo a podél vody rovně ul. Nikola Tesly až na křižovatku s ul. Krále Tomislava a pak Iva Dulčiča. Na jejím konci se dostaneme k areálu hotelu Valamar, kde můžeme parkovat před ním u silnice nebo využít parkoviště. Hotel, značně rozsáhlý, se dá obejít napravo i nalevo, pláž je pak za ním mezi pláží Prezidentskou a Copacabana.

Podmínky

Pláž, ověnčená Modrou vlajkou, je dlouhá jen asi 260 metrů, široká asi 50 metrů s rozlohou 4.500 m2, otevřená na severní stranu, od jihu kryta zelení. Jako u většiny špičkových pláží zde najdeme křišťálově čistou vodu. Pláž můžeme rozdělit na dvě části, první je normální, tedy „plavková“, ale část směrem na Copacabanu je určená pro nudisty (FKK nebo naturalisté). Tato část je ale převážně skalnatá. Jinak povrch Cavy je tvořen pískem a menšími oblázky a je ohraničena majestátními skalisky.

Vybavení

Pláž Cava je vzorně vybavena vším, co by mělo sloužit k naší pohodě a rekreaci při celodenním pobytu. Najdeme zde Coral Beach Club, kde vedle příjemné hudby můžeme využít gastronomické služby a nakoupit si vše potřebné včetně alkoholických i nealkoholických nápojů. Večer se zde také tančí. Dále tu jsou dva plážové bary. Kapacita pláže je udávaná na 500 osob.

Na pláž ale není povolen vstup se psy (ani s kočkami).

Další možnosti nabízí hotelový komplex Valamar, který pláži dominuje. Zde najdeme mimo možnosti luxusního ubytování také další restaurace, wellness centrum a další služby.

Okolí

Mimo pobytu na pláži Cavy se nabízí další možnosti, jak trávit příjemnou dovolenou. Samozřejmě to je v prvé řadě nabídka si prohlédnout město Dubrovník a jeho historické centrum, ostatně směrem na pláž Copacabanu si lze prohlédnout i zbytky Nové baterie, která měla chránit Dubrovník od severozápadu. Příjemná je procházka po pobřeží na obě strany s výhledem na okolní ostrovy a panorama horského pásma na pevnině.