Jako v každém jiném moři, i v tom Jaderském žijí žraloci. Chorvatský státní ústav provedl šetření, ze kterého vzešlo že v Jadranu se nachází až třicet druhů žraloků, některé druhy z nich zde žijí trvale, ostatní druhy sem občas připlavou „na návštěvu“. Těch velkých mořských žraloků se zde objevilo šest druhů, mezi nimiž se nachází i žralok bílý, žralok modrý nebo dokonce žralok tygrovitý.

Ale nemusíte se bát, že jen co si namočíte kotníky do moře, hned vám je „něco“ ukousne. Žraloci se samozřejmě pobřeží vyhýbají a jejich výskyt zde je spíše zvláštností. To spíš natrefíte na předvádějící se delfíny než na krvelačné žraloky. Žraloci zde žijící patří k chráněným druhům. Články o doslova sežraných turistech a roztrhaných velrybách jsou pouze novinářskými kachnami, kterým netřeba věřit.

Ojedinělý útok

Nicméně, jeden výjimečný útok žraloka zaznamenali lidé v roce 1974, kdy velký bílý žralok napadl německého turistu. Ten sice stihl ještě doplavat na břeh, kde ale svým zraněním podlehl. Pokud tedy přeci jen na takového žraloka narazíte, není vhodné si s ním dělat „zubaté selfíčko“.

Fakta o žralocích

  • Naposledy byl žralok u chorvatských břehů viděn v roce 2005. Měřil čtyři metry a byl zaznamenán v oblasti Istrie. Jeho existenci deklaruje potápěč, okolo kterého žralok pouze proplul, ale neublížil mu. O pár dní později ho zahlédla posádka lodě o čtyřicet kilometrů dál.
  • V roce 2003 vytáhli rybáři z moře u ostrova Jabuka žraloka, který vážil 2 tuny. Jedná se o poslední doložený výskyt žraloka na Jadranu.
  • V posledních 100 letech došlo na Jadranu k méně než deseti útokům žraloka na člověka.

Nález žraločího zubu

Tenhle nečekaný nález se objevil v roce 2015, kdy ze dna řeky Kupy byl vyloven zkamenělý zub dokonce prehistorického žraloka, který zde žil v období miocénu. Jednalo se tehdy o žraloka s názvem Megalodon, který byl třikrát větší než žralok bílý. Jeho čelisti měli šířku skoro dva metry. Tenhle zub můžete obdivovat v přírodovědeckém a historickém muzeu v Záhřebu.