Na své přírodní národní parky jsou Chorvati velice hrdí. V zájmu jejich ochrany funguje devíti stupňový systém. Parky vytvářejí úžasný kontrast s ještě více navštěvovaným pobřežím země a nabízejí řadu možností – od pěší turistiky až po horolezectví, cyklistiku a jachting.

Papuk

Tato hora se tyčí nad „Zlatým údolím“ poblíž Pozegy na východě Chorvatska. Na úpatí lázní Velika a uprostřed hustých lesů a pramenů jsou stezky pro pěší turistiku a cykloturistiku.

Kopački Rit

Nádherná ptačí rezervace nacházející se na východě Chorvatska byla mnoho let pro návštěvníky utajována. Patří však mezi největší a nejzachovalejší mokřady v Evropě.

Lonjsko Polje

Zajímavá oblast poblíž jižní hranice Chorvatska s Bosnou a Hercegovinou. Lonjsko Polje jsou mokřady plné ptáků a ryb. Typické je hnízdiště bílých čápů, stády koní potulujících se po okolí a tradiční vesnická architektura.

Medvednica

Zalesněné hory Medvednica jsou sjízdné na lyžích, takže vybízejí ke sněžným výletům. Rovněž tu můžete prozkoumat jeskyně Veternica.

Samoborsko gorje a Žumberak

Tato přírodní rezervace v Záhřebu je blízko Samoboru. Kromě velkého množství pěších stezek a cykloturistiky tu jsou významné kulturní památky v podobě nekropolí a starobylých kostelů.

Učka

Proč je podnebí Kvarnerského zálivu tak mírné? Částečně je to dáno hornatými povrchy, které oblast Kvarneru chrání před studenými poryvy větru. Lesy jsou bohaté na vavříny, kaštany, duby, buky a kvetoucí louky.

Telašćica

Jedním z hlavních důvodů, proč navštívit Dugi Otok, je procházet se po této 8 km dlouhé zátoce s jezerem s mořskou vodou a pobřežními útesy.

Vranské jezero

Milovníci ptáků si v této vodnaté ornitologické rezervaci přijdou na své. Vranské jezero je také domovem sumců, kaprů a klidné vody vhodné pro kanoistiku.

Biokovo

Pěší turistika a horolezectví jsou hlavními aktivitami na této mohutné skále, která se tyčí nad Makarskou.

Ostrov Lastovo

Vzdálený, lehce obydlený a daleko od turistické stezky se rozprostírá ostrov typický pro své nádherné přírodní krásy.

Velebit

V tomto pobřežním pohoří jsou dva národní parky – Paklenica a Severní Velebit. Obě rezervace jsou zapsány na světový seznam biosférických rezervací UNESCO. Mimo potápění se tu daří lezení, jízdě na kole a turistice.