Máte v plánu překvapit svou milovanou polovičku romantickou dovolenou? Hledáte nevšední místo pro žádost o ruku? Chorvatsko nabízí nespočet krásných romantických zákoutí. Jeden z nich je ostrov Galešnjak, přezdívaný ostrov zamilovaných, ostrov lásky nebo ostrov milenců. Celosvětové pozornosti se mu dostalo v roce 2009, kdy byl zvýrazněn na Google Earth. Jeho obliba u zamilovaných párů roste.

Ostrůvek ve tvaru srdce

Galešnjak ležící mezi Zadarem a Biogradem na Moru v Pašmanském kanálu, láká zamilované páry. Během procházky ve dvou budete mít soukromí a čas jen sami na sebe. Ostrov lásky je neobydlený a stal se romantickým oblíbeným místem pro menší komorní svatby. O jeho propůjčení můžete požádat jeho majitele, tím je Tonči Jureško.

Ostrůvek zamilovaných je vidět z pevniny, má celkovou rozlohu 0,132 km čtverečních, jeho pláž měří jeden a půl kilometru. Při procházce ostrovem narazíte pouze na divoké byliny a stromy, a také na olivovníky, které tam vysadila rodina Jureško.

Trocha historie

Jestli vás zajímá historie, tři známé starověké illyrijské mohyly a zbytky základů staré budovy

Neobvyklý tvar ostrova poprvé zaznamenal na počátku 19. století napoleonský kartograf Charles-François Beautemps-Beaupré, který jej zařadil do svého atlasu dalmatského pobřeží 1806. Ten je dnes uchován v Národní a univerzitní knihovně v Záhřebu.

Jizvy

Jako každé srdce, tak ani ostrov milenců se nevyhnul zjizvení. Nedávná činnost na ostrově vytvořila dvě velké jizvy napříč srdcem. Jedna přetíná ostrov od mola se severu na jih, druhá na západ, kde jsou vysazeny olivovníky a fíky.

Nemusí jít hned o zásnuby nebo o svatbu. Svou milou polovičku jistě potěšíte romantickým výletem na jeden z mála přirozeně se vyskytujících přírodních objektů ve tvaru srdce. Výlety na Galešnjak jsou organizované z menší vesničky Tkon v Zadarské župě.