Pláží v Chorvatsku jsou stovky, ale jsou velmi rozmanité. Minulý díl nás provedl po některých ostrovech, kde jsme nalézali zejména pískové a oblázkové pláže. Byl tu ale všeobecný nedostatek – na těchto ostrovních plážích nejsou žádné půjčovny sportovního vybavení, takže si vše musíme táhnout z domova. Dopadnou pláže v tomto díle lépe?

Lošinj

Na ostrově Lošinj je nejvýznamnější pláž Sunčana uvala. Najdeme ji v zátoce jen asi 20 minut pěší chůze od středu města Mali Lošinj. Opět i tato pláž byla oceněna Modrou vlajkou. Pláž je oblázková a velmi vhodná pro rodiny s dětmi, protože má snadný vstup do moři, je také obklopena borovicovými lesy s tolik potřebným stínem během horkých letních dnů. Na betonových blocích, které pláž obklopují, se výborně opaluje na lehátkách. Pláž má zázemí pro různé aktivity, jako třeba jachting, vodní skútry a vodní lyžování, tenis, jezdectví, podmořský rybolov a další. Zdejší promenáda vede do borovicového lesa, kde se lze procházet pěknou okolní přírodou. Občerstvení se zde nabízí v kavárně nebo v restauraci.

Lovran

Město nedaleko Rijeky je vyhlášené zejména pláží Peharovo na okraji tohoto rekreačního letoviska. Pláž je oblázková a štěrkovitá, ale při vstupu do moře písčitá. Pro své kvality pláž také dostala Modrou vlajku a navštěvuje ji velké množství rekreantů, zejména rodiny s dětmi. zdejší borový les nabízí toužebný stín v letním vedru. Lze si zde pronajmout lehátka a slunečníky a využít zdejší veřejné šatny. Zdejší restaurace stojí přímo u vchodu, kde svou stavbou zapadá do krajiny, ale jinak se tu nabízí široký sortiment jídel, nápojů a zmrzliny. Na pláži Peharovo se ve večerních hodinách shromažďují mladí lidí, pro které se tu hraje k tanci až do časných ranních hodin.

Makarska

Makarska je jedno z nejznámějších chorvatských přímořských letovisek,  známé jsou zejména zdejší oblázkové pláže.

Brela-beachPláž Punta Rata se nachází u města Brela a ne uváděná mezi 10 nejkrásnějšímii plážemi na světě. Pláž je oblázková, ale vstup do moře písčitý, navíc je obklopena nádhernými piniovými či borovými lesy, které nabízejí krásný stín. I pláž Punta Rata byla samozřejmě oceněna Modrou vlajkou. Krásná je zdejší velká skála, která vyčnívá z moře a kde najdeme soukromí nebo ji můžete využít jako skokanské prkno. Pláž nabízí k půjčení řadu sportovního vybavení na volejbal, tenis, fotbal, parasailing a další aktivity. V horkých letních dnech se můžete občerstvit v několika kavárnách a restauracích, které nabízejí velký výběr místních specialit. Da se tu pronajmou lehátko a užívat si slunce a moře.

Pláž Berulia se nachází v jednom z nejznámějších přímořských letovisek Brela a skládá se ze tří zátok, které se táhnou 400 metrů podél pobřeží. Za pláží je krásný borový les, který nabízejí stín v parném létě. I zde se setkáme s oceněním Modrá vlajka, o bezpečí se stará tým plavčíků. Je zde zajištěn i přístup do moře pro osoby se zdravotním postižením, pro sportování tu jsou k dispozici šlapadla, plážový volejbal, tenis, vodní lyžování, sálová kopaná, parasailing a další aktivity. Pláž je vybavena také veřejnými WC, venkovní sprchou a šatnami, prodávají se zde různé nápoje a zmrzlina. Pronajmou se zde také dá lehátko. e zdejší restauraci se nabízejí místní lahůdky.