Když se řekne Dalmácie, v myšlenkách se dostaneme ke slunci, čistému moři a romantickým městům, tedy do jižní poloviny Chorvatska. Každá oblast má něco svého, autentického, něco, čím se může pochlubit.

Co neodmyslitelně patří k Dalmácii

Z oblasti Dalmácie pochází světově známý bračský kámen (Brač Stone), bílý mramor získal prestiž na celém světě. Nebo Pažský sýr, který je jedinečný tím, že se vyrábí z mléka ovcí, které žijí pouze na ostrově Pag v severní Dalmácii.

Dokonce i historie moderní kravaty začíná Dalmácii. V roce 1635 chorvatští vojáci dorazili do Paříže jako podpora králi Ludvíku XIII. K jejich tradičnímu oblečení patřil i barevný šátek, který měli uvázaný kolem krku. Šátky byly vyrobeny z různých materiálů. Kravaty se staly brzy součástí uniformy francouzské armády. Postupně ze slova „la Croate“ (Chorvat) vyvinulo slovo „la cravatte“, které se používá dodnes.

Chorvatské plemeno

Chorvatsko je považováno za místo původu populárního psího loveckého plemene dalmatina. Aby v tom nebyl sám, další původní chorvatská plemena jsou například chorvatský ovčák nebo posávský lovecký pes.

Odborníci věří, že předci dalmatina pocházejí se starého Egypta. Na starověkých malbách s faraony je často vyobrazován pes, který velmi připomíná dalmatina, ale stavba jeho těla je spíš podobná chrtovi. Po určité období se dalmatinům říkalo egyptští psi. Podle kynologů se Faraonovi psi dostali nejprve do Malé Asie a Řecka, a odtud je námořníci převezli do Dalmácie.

Plemeno s černými „groši“ v Chorvatsku zdomácnělo, a odtud se rozšířilo do Spojeného království, kde se psi stali oblíbeným plemenem šlechty.

Dalmatin v obrazech

Flekaté lovecké plemeno je často k vidění na malbách v panstvích z 18. a 19. století. Úplně první obrazy s tímto plemenem pocházejí z dílen italských malířů ze 16. století. Vyobrazení dalmatina na fresce v klášteře Zaostrog v Dalmácii je datováno do roku 1710.

Ve starověku byla oblast dnešní Dalmácie osídlena ilyrskými kmeny, mezi kterými byli i Dalmati, podle kterých byla oblast pojmenována. Dalme znamená v ilyrštině ovce. Tak už víme, odkud plyne název loveckého plemene „dalmatin“ a „Dalmácie“.