Chystáte se na dovolenou v Chorvatsku a vybíráte ty správné destinace? Přitom ale nechcete strávit celé dny kombinací z lehátka do moře a zpátky? Máme pro vás tipy, jak si vaši dovolenou v Chorvatsku obohatit, co vidět, zkusit a zažít.

Chorvatsko je velmi oblíbenou destinací Čechů již několik let. Není se čemu divit. Země je to velmi rozmanitá a tak naleznete zalíbení, jak v průzračně čistém moři, tak i na pevnině.

Nejkrásnější pláže v Chorvatsku

Největší pláž Gornja Vala na pobřeží Jaderského moře se nachází na nejjižnějším pobřeží Makarské riviéry. Oblast je plná bílých oblázků, naleznete zde olivové háje a borovice. Vstup do vody je pozvolný, tedy perfektní pro dovolenou s dětmi.
Lopar ostrov Rab
Samozřejmě Makarská riviéra nabízí spoustu písčitých a oblázkových plážích s pozvolným vstupem do vody. Brela, Baška Voda, Podgora a Živogošće jsou oblíbenými letovisky.
Jeden z klidnějších ostrovů Hvar nabízí velmi atraktivní zátoku jménem Uvala Dubovica.
Zátoka se nachází na východě ostrova a potěší rodiny s dětmi, které se rády brouzdají vodou.

Rajskou pláž naleznete na poloostrově Lopar na severním cípu ostrova Rab. Pláž je dlouhá, písčitá takže opět velmi vhodná pro děti a jejich nekonečné brouzdání ve vodě.

Národní parky Chorvatska

Chorvatsko nabízí spoustu možností pro pěší výlety a treky. Pokud máte zhruba pět hodin času a chcete si vylézt na nejvyšší horu Chorvatska, jděte do toho. Výstup na horu Dinara, též Sinjal, která dosahuje výšky 1831 metrů je nenáročný.

Toužíte-li po lezeckých trasách, pak navštivte Národní park Paklenica, který je nejlepší horolezeckou destinací. Naleznete zde dohromady 322 lezeckých tras různých obtížností.
V Chorvatsku se nachází dohromady 8 národní parků, kterými jsou: Brijuni, Kornati, Krka, Mljet, Paklenica, Plitvická jezera, Risnjak a Severní Velebit.
plitvice a dovolená v chorvatsku
Rájem na zemi se přezdívá Národnímu parku Brijuni. Skládá se ze dvou větších ostrovů Veli a Mali Brijun a dvanácti malých ostrůvků. Přístupné jsou pouze dva největší.
Nejznámějším chorvatským národním parkem jsou ale bezpochyby Plitvická jezera, také známá jako Plitvice. Dohromady se zde nachází 16 jezer, které jsou vzájemně propojené vodopády vysokými až 78 metrů.
Co se ale Plitvických jezer týče, musíme vás zklamat – koupání je zde přísně zakázáno. Důvodem je ochrana a konzervace ekosystému. Kolem jezer jsou vybudovány chodníčky, které jsou zahrnuty do prohlídkových tras.

Další aktivity na dovolené v Chorvatsku

Sportovní a rekreační rybolov v Chorvatsku je jednou z velmi oblíbených aktivit turistů na dovolené u moře. K výborným rybářským terénům patří řeka Cetina, řeka Jadro a některé úseky řeky Krka.

Velmi vyhledávanou lokalitou pro rybolov jsou také ostrovy v oblasti Kvarneru a i níže v Dalmacii. A pokud se chystáte do letovisek, na skvělé rybaření si přijdete v okolí míst jako je Zadar, Umag, Pula a Fažana. Míst na rybaření je opravdu požehnaně – není třeba navštívit další
oblíbené rybářské destinace v Evropě.

Nezapomeňte na povolení a vaše oblíbené rybářské tričko. Pokud se vám zadaří, vyfoťte se s vaším úlovkem, který si pak můžete nechat zvěčnit na tričko. A jestliže vás tato metoda tisku na tričko zaujala, přečtěte si tento rozhovor.

Pokud milujete rafting v Česku, zkuste ho i v Chorvatsku. Sjíždění řeky ve člunu je zábava a samozřejmě i adrenalin. Mezi nejoblíbenější řeky pro rafting patří řeka Dobra a Cetina.
Windsurfing získává stále větší oblibu, zejména mezi mladými návštěvníky Jadranu. Ideální podmínky k provozování tohoto sportu jsou v průlivech mezi ostrovy, kde vanou stálejší větry. Nejatraktivnější lokality jsou: Bol, Peljašac, Preluk, Premantura a Světa Marina.

Jak se můžeme přesvědčit, dovolená v Chorvatsku nemusí být jenom o koupání v moři.
Nádherné prostředí Chorvatska nám poskytuje obrovské množství možností, které mohou zaujmout každého.