Pokud se rozhodnete vypravit se na Istrii autem, takové cesta vám zabere přibližně osm hodin – pokud tedy nejedete ve špičce a nenatrefíte na dlouhé kolony aut. Celková trasa měří zhruba sedm set kilometrů a zkušený řidič by neměl mít problém tuto cestu zvládnout.

Nicméně tuto „nudnou“ cestu si můžete okořenit návštěvou několika míst, které rozhodně stojí za prohlídku, stejně jako ve vaší konečné destinaci.

Samozřejmě že nejrychlejší cesta je po dálnici. Vždy ale myslete na nutnost pořízení dálniční známky nejenom na naše dálnice, ale také na ty Rakouské a Slovinské. A také je velká výhoda, že se vyhnete rakouským tunelům – ty opravdu za prohlídku nestojí. Navíc cesta, a hlavně průjezd těmito tunely bývá mnohdy dražší než celá dálniční známka. K výjezdu z České republiky je nejlepší volit hraniční přechod Mikulov či Břeclav.

Vídeň

Když překročíte hranice s Rakouskem, najedete na dálnici A5, která vás přivede až do Vídně. Udělejte si tady přestávku a mrkněte se do jejího centra, které opravdu stojí za shlédnutí. Je to totiž překrásné historické město, které svým turistům nabízí unikátní památky a malebné prostředí.

Štýrský Hradec

Z Vídně pokračujte dál po dálnici A2 na město Štýrský Hradec (Graz), kde se určitě nezapomeňte také zastavit. Můžete lze totiž navštívit spoustu krásných památek, které byste si neměli po cestě nechat ujít. Nejzajímavější z nich je Zámek Eggenberg, Hodinová věž či Zámecký vrch Schlossberg.

Maribor

Po tom, co vyjedete z Grazu, vaše cesta by měla pokračovat směr Maribor, který navštívíte již na Slovinsku. Z Grazu se napojíte na dálnici A9, kterou přijedete až k hraničnímu přechodu, napojíte se na dálnici A1 a tou se dostanete přímo do tohoto města. Je to jedno z turisticky nejoblíbenějších slovinských míst, tak byste ho neměli jenom tak minout.

No a z Mriboru už se dostanete do Ljubljany, která vás nasměruje přímo do Chorvatska, stále po dálnici A1. Tak přejeme příjemně strávenou dovolenou, na které jste nabrali pár zážitků ještě před tím, než vám vůbec začala!N