Problémy se zdravím v Chorvatsku – jak je řešit?
Ač doufáte sebevíc, někdy to prostě nevyjde a nemoc či jiné zdravotní obtíže se vám na dovolené nevyhnou. Jde-li o bolest hlavy, lehká spálenina od sluníčka nebo jen nějaká nevolnost z jídla, většinou to vyřešíte laicky. Vezmete si léky, které jste přivezli z domu, vynecháte den či dva pláž a odpočíváte v klidu pokoje. Když však neduhy nepřestávají, jsou větší nebo silnější, pak už musí zasáhnout lékař, který vás minimálně prohlédne a zjistí, jak vážně na tom všem jste a navrhne případně další postup či řešení.
Dovolená a doktor k sobě nejdou
To nikdy a nikomu. Komu by se chtělo navštěvovat na dovolené lékaře nebo rovnou nemocnice? Někdy však není zbytí. „Minulý rok jsem na dovolené chytl bolest zubů. Trpěl jsem dva dny, než jsem už nevydržel a byl ochoten jít k lékaři. Ten odhalil kaz, zub mi vyvrtal, dal arzénovou vložku a hned se mi ulevilo. Ten pocit byl nepopsatelný. Zbytek dovolené proběhl v pohodě a po bolesti ani památky“ svěřuje se Honza, který má s lékařem na dovolené zkušenosti.
Jiné zkušenosti má Nataša. „Půjčili jsme si auto s tím, že projedeme ostrovy. Na cestě to do nás napálil mladý kluk a auto odmrštil na druhý konec silnice. Já jsem to odnesla šokem a lehkým otřesem mozku, přítel zlomenou nohou. Naštěstí jsme měli pojištění, i když jsem před odjezdem dumala, jestli to není škoda peněz…No, už to vím, že není“ uzavírá Nataša.
Cestovní kanceláře i pojišťovny kladou na srdce, že ve chvíli, kdy jdete k lékaři nebo třeba jen do lékárny koupit prášek na bolest, masti a podobně, musíte si od všeho nechávat účty. Ty jsou totiž pro pojišťovnu nadále klíčové, aby vám mohli proplatit vše, co jste si, v rámci zdravotní péče, zařizovali. K tomu se však jistě budou hodit důležitá telefonní čísla, která v případě potřeby využijete. Kam v Chorvatsku volat?
-
Policie: 192
-
Hasiči: 193
-
Nouzová linka: 112