Pokud zavítáte do Chorvatska, rozhodně stojí za to ochutnat některé místní speciality. Chorvatská kuchyně je velmi pestrá a to díky vlivu gastronomie italské, rakouské a maďarské. V některých oblastech se také můžete setkat s prvky kuchyně turecké.

Maso

Velmi často se setkáme s pokrmy připravovanými z masa jehněčího, skopového nebo telecího. To se upravuje pečením pod pekou. Jedná se o velký železný poklop, který v minulosti sloužil pro pečení chleba. Nádoba pro přípravu pokrmů je umístěná ve žhavém popelu. Dalším oblíbeným způsobem úpravy, především pro maso jehněčí, je pečení na rožni nebo v troubě. Pochutnat si však můžete také na libovém masu vepřovém.

Ryby a plody moře

Ryby se upravují několika různými způsoby. Jedním z nich je pečení na roštu. Jedná se o velmi chutný způsob úpravy. Další možností je dušení se zeleninou (nejčastěji rajčata a cibule) a bylinkami. Poslední možností je vaření ve vodě, do níž se přidávají koření, česnek a olej.

Každý návštěvník Jadranu chce ochutnat plody moře. K dostání jsou různé druhy hlavonožců, mlži, raci a krabi. Také ústřice konzumované v syrovém stavu, pokapané citronem, jsou velmi oblíbenou pochoutkou. Speciální rizoto se připravuje ze sépií, chobotnic nebo olihní. Posledně jmenované se také krájí na malé proužky, které se pak smaží.

Zelenina jako příloha

Zelenina bývá podávána nejen jako míchané saláty, ale také jako příloha k hlavnímu chodu. Ostatní přílohy (brambory, těstoviny či rýže) se servírují v malém množství. Ochutnat můžete vskutku pestrou zeleninovou směs, která obsahuje hrášek, cukiny, mrkev, brokolici, květák, fazolky, rajčata, papriky či mangold. Vždycky bývá ochucena kořením a je to skvělý doplněk každého pokrmu. Jako příloha je vždy tepelně upravována – grilovaná dušená nebo pečená. Pochutnat si však můžete i na zelenině čerstvé. Ta se podává formou salátů.