Ostrov Olib
Pouhých 140 trvale žijících obyvatel na osmnáctém největším ostrově v Chorvatsku – asi tušíte, že dovolená na severodalmatském Olibu bude patřit k těm, které si skutečně vychutnáte.
Běžný chod ostrova
Severodalmatská ostrovní skupina v sobě ukrývá také překrásný ostrov Olib. S rozlohou 25 km2 na něm žije jen hrstka trvalých obyvatel, jejichž počet narůstá pouze během hlavní turistické sezóny, a to především díky jachtařům či rybářům. Místní obyvatelé se nejčastěji živí zemědělstvím nebo rybolovem – pěstují se olivovníky a vinná réva, chovají se především ovce. Rozhodně nečekejte, že se a ostrově bude dařit plodinám náročným na spotřebu vody – není zde žádný vodní tok, ani pramen sladké vody. Jakou vodu místní používají? Přeci dešťovou!
Ubytování
Hledáte-li skutečně autentickou formu ubytování, přijeďte na tento ostrov. Budete vřele přijati místními obyvateli, kteří uvítají příspěvek do rodinného rozpočtu – ubytováni budete v krásně a vkusně upravených domech těchto milých lidí. Pláže na ostrově jsou často písečné, nebudete tedy trpět na kamenných oblázcích.
Jak se na ostrov dostat
Abyste se dostali na tento malebný ostrov, ideální je mít vlastní plavidlo. Avšak využít můžete samozřejmě také lodní a trajektové spojení se Zadarem, který je odsud vzdálený 27 námořních mil, nebo využijete trajektové spojení s 19 námořních mil vzdáleného ostrova Lošinj.
Výlet do historie
Již v dobách starého Řecka je zmiňována osada Olib, pod jménem Aloip. Osada zde byla patrně i za dob Illyrů. Během vlády Říma byla vybudována osada nová, její existenci dokládají nálezy dobové keramiky. Chorvaté se na území ostrova usazovali již v průběhu 8. století.
Vychutnejte si i vy exotiku a autentičnost uprostřed tolik známého Chorvatska. Jedná se o dovolenou, kterou si díky místním lidem zamilujete a doslova vychutnáte – se všemi gastronomickými skvosty, které se vám naskytnou.