Olivovník – tradiční chorvatský strom
Olivový olej – klasický suvenýr přivezený z Chorvatska. Kde se ale tento olej bere? Olivovník evropský je původem z Asie, nicméně v průběhu tisíciletí se mu podařilo se rozšířit do celého středomoří, kde se mu daří úplně nejvíce. Je to celoročně zelený strom, pyšnící se stříbřitě šedými, tuhými listy. Určitě jste také již někdy slyšeli spojení „strom života“ – věřte, že se jedná právě o olivovník.
Po vysazení olivovníku můžete čekat první úrodu zhruba po sedmi až deseti letech, nicméně těch nejlepších výnosů se dočkáte až za dvacet let. Ale zato plodit potom může sto až sto padesát let, a navíc je schopný se sám obnovovat. Pokud je tedy původní strom poškozen, sám si jednoduše vyraší nové výhony a žije dál. Olivovník je tak odolný, že jej nezničí ani požár – znovu se obnoví zdravými výhonky.
Kvalita olivového oleje
Dle kvality se olivový olej dělí do pěti kategorií, kterými jsou:
- Oleum ex albis ulivis – olej vylisovaný z oliv zelených
- Oleum viride – olej lisovaný ze sklizně, která je před úplnou zralostí
- Oleum maturum – vylisovaný olej z oliv vyzrálých
- Oleum caducum – olej, který byl vylisovaný z oliv, které spadly na zem
- Oleum cibarium – olej vylisovaný z téměř uschlých oliv, které jinak sloužily i jako výživa otroků
Jak se olivy zpracují?
Již po staletí se olivy sklízejí stejným způsobem a to tak, že se pod stromem rozprostře plachta a olivy se setřásají na zem dlouhou tyčí. Vždy se ale dává velký pozor na to, aby se ty malé bobulky nepoškodily. Sklizeň probíhá dle zralosti – a to od října až do ledna. Olivy se očistí, rozemelou a v lisech se z nich vylisuje olej. Ten nejkvalitnější je olej panenský, který se lisuje za studena. Barva oleje může být různorodá – od tmavě zelené po zlatavě plavou.
Zapomeňte již na ty naše oleje a smažte již jen na naprosto zdravé kvalitě – na olivovém oleji.