Neobydlený Tijat je cílem jachtařů
Neobydlený ostrov Tijat se nachází 2,5 km jižně od letoviska Vodice a 9,5 km východně od Šibeníku. Je součástí Šibenického souostroví a má rozlohou 2,86 kilometrů čtverečních. Je zajímavé, že při pohledu do mapy má skoro stejný obrys jako sousední o trochu menší, ale obydlený ostrov Prvič.
Doprava
Na ostrov není žádná pravidelná doprava, takže musíme použít soukromou. Nejbližší přístav je na sousedním již zmíněném ostrově Prvič, kam zajíždí do přístavů v Prvič Luka a Prvič Šepurine pravidelná doprava z Vodice i Šibeníku, ale i z dalšího ostrova Zlarinu.
Příroda
Reliéf ostrova tvoří dva rovnoběžné hřbety s kopci. Mezi nimi je zarostlé údolí. Jinak ostatní části ostrova jsou kamenité a pokryté pouze suchou trávou. Ale v minulosti byl ostrov pokryt lesy a ornou půdu. Zajímavostí je, že v roce 1992 zde bylo vysazeno stádečko 14 párů divokých ovcí, které dnes již dosahují počtu několika set jedinců.
I tyto ovce přispívají k tomu, že v současné době je zde jedině krasová neplodná půda. Jediné, co zde zbylo, jsou stromy olivovníky. Těch tu bývalo na 2,5 tisíce, ale jejich počty i vinou ovcí se výrazně snižují. Ovce se chodí napít k moři a jsou také loveny, pro střelce a pozorovatele tu jsou postaveny posedy.
Nejvyšším vrcholem na ostrově je hora Vela Glava s výškou 121 metrů nad mořem, ale jinde se udává 119 metrů. Klima na ostrově je mírné, průměrná roční teplota je kolem 16°C. Nejteplejším měsícem je červenec s průměrem 26°C a nejchladnější je únor s 6°C, nejdeštivějším měsícem je pak září s průměrem 216 mm srážek.
Osídlení
Ostrov dne nemá žádné obyvatele, ale asi tomu tak vždy nebylo. V horní části Vela Glavy se v březnu roku 1939 vztyčoval velký železný kříž. Při kopání základů pro kříže se našly hroby s nápisem v hlaholici. V minulosti se na Tijat také vyrábělo vápno pro potřeby města Šibeníku .
Na jižní části ostrova stojí maják.
Cestovní ruch
Přestože je ostrov neobydlený, je častým cílem jachtařů. Ti zde mají výborné podmínky ke kotvení v zátoce Tijašćica v jižní části ostrova. Zátoka je chráněná proti všem větrům, jedině kromě Jugy. Přístup do zátoky je ve dne snadný a v noci se dá dobře orientovat podle majáku na jižním mysu. Hloubka pro kotvení je tu dobrá, uvádí se 6 až 10 metrů, dnes tu jsou od roku 2012 i bojky. Východně od jižního mysu leží malý ostrůvek Kamenica, který je obklopen mělkou vodou a nacházející se také mimo sektor majáku. Bývala zde restaurace, dnes jsou z ní jen trosky. Pro skromnější občerstvení tu bývá v sezóně v provozu kiosek, resp. dřevěná bouda s několika stolky pod borovicemi. Dokonce se zde i vaří.
Na ostrově byly cesty, ale postupně mizí, protože nejsou udržované. Hlavní atrakcí je výstup ke zmíněnému železnému kříži v nejvyšší části ostrova. Je odsud pěkný rozhled na sousední ostrovy, a nejkrásnější jsou zde východy slunce.
Pozemky patří převážně obyvatelem města Prvič Šepurine na ostrově Prvič. Zátoka také slouží k občas ke konáním párty, ovšem to si lidé musí vše přivézt sami.