Na ryby do Chorvatska!
Pokud jste vášnivým rybářem, určitě byste měli navštívit kvůli svému koníčku Chorvatsko. Nikdy ale nesmíte zapomenout na nutné povolení k rybolovu. Nemusíte se bát, že budete muset obíhat úřady – povolení seženete jednoduše ve většině turistických center, přístavech či rybářských sdruženích.
Jaké jsou ceny rybolovu?
Povolení na jeden den stojí 60 kun, na tři dny 150 kun, za celý týden zaplatíte 300 kun a pokud byste si chtěli dovolenou prodloužit a koupili lístek na celý měsíc, respektive na třicet dní, zaplatíte za něj 700 kun. Musíte ale myslet na to, že pro lov s udicí se vystavuje jiné povolení než pro lov s harpunou.
Mořské ryby
Většina ryb, které žijí v chorvatských mořích, se vyskytují v takzvané pelagické zóně – tedy poblíž mořské hladiny. Na rozdíl od nich zde žijí také hlubomořské ryby, které žijí v hloubkách až dvě stě metrů. Často se zde ryby dělí na ryby bílé (bijele ribe) a ryby modré (plave rybe).
Lov tuňáků
Lov těchto ryb je zacílen na menší jedince, které váží mezi osmi až deseti kily. Následně se chovají do doby, než dorostou do hmotnosti třiceti kil. Tento chov se odehrává ve velkých klecích, které plavou v moři ve Splitsko-dalmatské a Zadarské župě. Každý rok se zde vyloví přes čtyři tisíce tuňáků. Následně se většina těchto tuňáků vyváží do Japonska.
Chov sladkovodních ryb
Jedná se hlavně o ryby, které žijí v teplých stojatých vodách, následně také ve vodách studených a proudících. Tyto ryby se chovají v cyklech po třech letech.
Nejčastěji se zde chová:
- kapr obecný
- amur bílý
- tolstolobik pestrý a bílý
- sumec velký
- candát obecný
- štika obecná
- lín obecný
- pstruh duhový
Tak již na nic nečekejte, sbalte udice a na chvíli zaměňte ten váš oblíbený rybník za pravé moře. Není přeci větší krásy, když sledujete východ slunce na pláži a u toho vám navíc „zabere“.