Modrá jeskyně na ostrově Biševo
Tento, rozlohou menší, ostrov se nachází nedaleko chorvatského pobřeží. Poblíž něj se rozkládá známější Vis. Vnitrozemí zabírá úrodná půda, kterou místní využívají jako pole, pro vinice nebo olivové háje. Na severu ostrova narazíte na borovicové háje a zbytek povrchu je velmi suchý.
Mořská voda, jež omývá břehy ostrov, je nádherně průzračná. Po celém pobřeží se nachází velké množství vápencových útesů a jeskynní, které poskytují domov velkému množství pestře zbarvených rybek. Pokud se na ostrově chcete vykoupat, zavítejte do zátoky Porat, kde se nachází rozlehlá písečná pláž.
Modrá jeskyně
Většina návštěvníků míří na ostrov nejen za koupáním, ale především na prohlídku Modré jeskyně, která se zde nachází. Tato prohlídka bývá součástí celodenního výletu, který nabízejí cestovní agentury na nedalekém ostrově Vis. Výlet je často spojován s fishpiknikem. K jeskyni se však dostanete i pravidelnými lodními linkami, které odplouvají z dalších, vzdálenějších míst. Jedná se především o Hvar, Split, Stari Grad nebo Brač.
Jeskyně je přístupná pouze na člunu, po pevnině k ní nevede žádná cesta. Její původ je následek působení eroze vápence, z něhož je ve většině případů ostrov tvořen, a mořských vln.
K jeskyni se musíte vydat na východ ostrova, do zátoky Balun a to pouze s průvodcem, kterého si najmete v přístavu. V minulosti museli návštěvníci do jeskyně pouze podplavat. Koncem 19. století byl vchod upraven tak, aby se dalo jeskyni navštívit i na loďce. Zajímavé světelné efekty vytvářejí polední sluneční paprsky, které se do jeskyně proderou. Díky světelnému lomu světla vznikají netradiční světelné efekty. Největší síly dosahují právě v letním období.
Jeskyně patří také mezi vyhledávané potápěčské lokality. Tímto způsobem se do ní můžete vydat pouze v organizované skupině, kterou mají na starosti místní potápěčské kluby.