I Chorvatsko se pyšní výskytem lanýžů
Lanýže patří mezi velmi vzácné druhy hub. Rostou pod zemí, nejčastěji u kořenů listnatých stromů. I když jsou vzhledu nevábného (připomínají scvrklou bramboru), v gastronomii patří mezi nejvyhledávanější a nejdražší delikatesy. Tradiční čínská medicína věří, že nasávají nejčistší esence, které se vyskytují u stromových kořenů a díky tomu v sobě lanýž koncentruje čistou energii, která dokáže posílit organismus. Také lanýže považuje za mocné afrodisiakum.
Jak a kdy se lanýže hledají?
Vzhledem k tomu, že se vyskytují poměrně hluboko pod povrchem, pro jejich sběr se často používají speciálně vycvičení psi nebo vepři. Ti cítí feromony, které lanýže vydávají. U vepřů však hrozí riziko, že je zkonzumují. Hledači lanýžů je tak musejí hlídat. Jakmile začnou hrabat, musí je odstavit a pak nastává práce pro sběrače. Čas lanýžů nastává v období podzimu, většinou od poloviny září do konce listopadu.
Istrie – místo lanýžů
Istrie je poloostrov vybíhající do Jaderského moře a rozkládající se mezi Terstským a Kvarnerským zálivem. Především je to však místo letních dovolenkových pobytů. Každoročně do zdejších rekreačních středisek míří velké množství návštěvníků. Po letní sezóně sem pak směřují milovníci lanýžů, neboť tato místa, především pak okolí Motovunu a jeho místní lesy, poskytují dokonalé podmínky pro růst lanýžů. Tady se jedná o dlouholetou tradici, která má své zvyky. Začátek hledačské sezóny oznamují zvuky zvonů. Ty se rozléhají po celém okolí. V této oblasti rostou nejen lanýže černé, ale také bílé. Ty jsou mnohem cennější a dražší. Všechny druhy se používají při přípravě pizzy, těstovin, rizota nebo lasagní. Lze je využít pro dochucení sýrů, vajíček nebo pokrmů připravovaných ze zvěřiny. Na tom všem si zde můžete pochutnat.