Hvar
Ostrov Hvar se nachází ve Střední Dalmácii, ve Splitsko – dalmatské župě. Pyšní se rozlohou 297,37 kilometrů čtverečních a nejvyšším vrcholem – Sv. Nikola (628 m n. m.). Žije zde přes jedenáct tisíc obyvatel.
Itlasky Lesina, latinsky Pharia, řecky Pharos – to je chorvatský Hvar, který je zároveň největším městem oné župy. Nachází se v Jaderském moři a má osmašedesát kilometrů délky. Oddělen je od ostrova Brač za pomocí Hvarského kanálu, od ostrova Vis zase Visským kanálem, od Korčuly Korčulským a mohli bychom pokračovat.
Významnými a největšími oblastmi jsou:
- zmiňovaný Hvar – sídla prvního veřejného divadla v Evropě (1612)
- město Stari Grad – místo jednoho z prvních osídlení
- město Jelsa
- město Sućuraj – obyvatelé zde žijí z cestovního ruchu a rybolovu
Ostrov Hvar má mírné středomořské podnebí, které přitahuje turisty. Kromě toho má bohatou historii, protože je centrem chorvatské literatury. Významnými autory byli například Petar Hektorović a Hanibal Lucić. Také Ivan Vučetić, který zdokonalil ve dvacátém století daktyloskopii, byl původem z tohoto chorvatského ostrova.
Název ostrova
Hvar je bohatý na floru i faunu a původně byl řeckou kolonií. Zmiňoval se o něm již ve třetím století před naším letopočtem řecký básník Apollonius Rhodský, který ostrov pojmenoval Piteyeia, což má znamenat buď smrk, anebo název vychází z ilýrské vesnice Pitve, která se nachází uprostřed Hvaru.
Hvar dostal své nynější jméno díky Slovanům, kteří ve středověku tento ostrov osídlili. Italové mu zase dodnes říkají Lesina, což znamená les.