Chorvatské ostrovy – Veli Budikovac
Ostrov Veli Budikovac, v místním dialektu chorvatského jazyka zaslechneme ho jako Budihovac, najdeme na jihovýchodní straně ostrova Vis, od jeho břehů je vzdálen asi 730 metrů. Jinak leží 22,3 km jihozápadně od známého Hvaru. Od Splitu, což je nejbližší významný přístav, je Budikovac vzdálený 55 km jihojihozápadně, měřeno však přes ostrov Šotlu. Ostrov leží v Dalmácii , v jižní části Chorvatska, asi 300 km jižně od hlavního města Záhřebu.
Kolem pobřeží Visu se táhne malé souostroví, další tři větší ostrůvky, jmenovitě Ravník (850 metrů jihozápadně), Veli Paržan (870 metrů severovýchodně) a protáhlý Greben (2,6 km severovýchodně). Nejbližším sousedem ale je Mali Budikovac, 140 metrů jihozápadně, kde spolu a s jedním skaliskem Sanak vytváření nádhernou zátoku s přístavištěm.
Doprava
Na ostrov nezajíždí žádná veřejná doprava, ale je sem možno přijet soukromě. Je tu totiž velice pěkné místo na kotvení, a to hluboká zátoka na jihovýchodní straně. Jiných příhodných míst ke kotvení najdeme více, je to zmíněná zátoka na západní straně ostrova, která je ještě navíc chráněná malými ostrůvky od západu (M. Budikovac). Zde je také menší molo, u kterého ale lodi nestaví, kotví se podél pobřeží. Hloubka pro kotvení je zde ale jen asi 3 až 4 metry, je proto nutné se vplouvat opatrně a stát zde raději za bezvětří nebo za slabého větru.
Nejbližším přístavem s veřejnou dopravou je Vis, s obeplutím výběžků ostrova Vis to je sem asi 13 km, bližšími malými přístavy jsou Rukavac (2,5 km jihozápadně), Brgujac (1,4 km západně) a konečně Milna 1,6 km severoseverozápadně. V přístavech si lze najmout vodní taxi, cedulky bývají umístěné přímo na bocích člunů.
Příroda
Plocha ostrova je 31,7 ha, ale je velmi členitý, můžeme v něm hledat různé podobnosti, protože jde o tři výběžky pevniny a.také tři zátoky, o nichž již byla řeč. Délka pobřežní linie měří 3,46 km, maximální výška ostrova je 35,3 metrů nad mořem. Ostrov je tvořen vápencem, je proto skalnatý, zejména jeho pobřeží, v zátokách jsou však velmi pěkné pláže. Vnitřek ostrova je zalesněný, ale část je využívaná pro pěstování různých plodin, zeleniny i vinné révy.
Osídlení0
Ostrov je oficiálně neobydlený, ale najdeme zde jednu usedlost, jejíž obyvatelé zde právě pěstují výše zmíněné plodiny, ale také chovají v malé farmě domácí zvířectvo. Administrativně je ostrov součástí obce městečka Lisse v Splitko-Dalmáckém kraji.
Cestovní ruch
Ostrov Veli Budikovac je cílem mnoha jachtařů a součástí tras výletníků z široké oblasti, hlavně z Milny na Visu. Je populární, ne proto, že se zde najdeme tyrkysové moře, klid, nejsou zde žádné dopravní prostředky, které by zamořovaly vzduch, ale na druhou stranu zde nenajdeme žádné ubytování. Je to však příjemné místo ke koupání a také známé svou dobrou kuchyní. Majitel usedlosti (Andro Slavič) zde má restauraci přímo v krásné laguně v západní části ostrova. Zvláště je vyhlášené zdejší báječné červené víno, které se podává s obědem. Jídelníček zde odpovídá poměrům, tedy převážně je tvořen mořskými plody, rybami, případně jehněčím, a zdejší zeleninou.
Překrásné jsou dvě zátoky na koupání, kde křišťálově čisté moře je dokonalým místem pro fotografování pod vodou při šnorchování. Doporučujeme také výlet na výše zmíněný nedaleký Ravník ze Zelenou jeskyní.