Chorvatské ostrovy – Sveti Ivan I.
Již jsme několikrát ve výčtu chorvatských ostrovů narazili na to, že některé mají úplně stejná jména. Nejinak je tomu i u Svatého Ivana. První dva z nich najdeme v oblasti Rovinje a třetí na západním okraji ostrova Korčula.
Sveti Ivan (Rovinj)
Ostrov Sveti Ivan najdeme v Jaderském moři na západním pobřežím Istrie, asi 3,7 kilometrů jižně od historické části města Rovinje, 200 kilometrů západně od chorvatského hlavního města Záhřebu. Administrativně také pod Rovinj opatří.
Nejbližší kontinentální břeh je od ostrova vzdálen severně 1,7 kilometru, a to k jižnímu pobřeží poloostrova Kurent. V okolí se také nachází několik dalších ostrovů, celkem jich je v oblasti městě Rovinje 17, ale jmenujme ty nejbližší u Sv. Ivana. Severně 330 metrů to je Sturag, ostrůvek o rozloze 2,25 hektarů a délku pobřeží 615 metrů. Dále severněji leží dvojice spojených ostrovů 770 metrů vzdálený Maškin (9,5 ha, 1,3 km pobřeží) a 1,1 km vzdálený Sv. Andrija (14,4 ha, 2 km pobřeží). Východně od nich a 1,5 km severovýchodně od Sv. Ivana leží dvojice Mali Piruzi
(12 arů) a Veli Piruzi (0,5 ha, 276 metrů pobřeží). Přibližně 480 metrů jihozápadně leží ostrůvek Sveti Ivan na Pučini o rozloze 0,5 hektarů a 287 metrech pobřeží, ale o něm bude následující stať.
Doprava na ostrov není žádná. Soukromě je možné se sem dostat nejsnáze z ostrova Sv. Andrija, ale pokud jsme zde ubytováni. Jinak další přístav je východně v jižní části Rovinje, do starého přístavu rovinjského to je lodí asi 4,5 kilometru. Na ostrově je malý upravený přístav v severní mírné zátoce, nejpříhodnější pro kotvení se zdá zátoka otevřená na jih, která doslova ostrov půli ve dví.
Příroda
Rozloha ostrova je 0,103 kilometrů čtverečních, délka pobřežní linie je 1,72 kilometrů a nejvyšší vrchol je 22 metrů nad mořskou hladinou. Ostrov je protažený 650 metrů od východu k západu, uprostřed je zúžený tak, že připomíná při leteckém pohledu brýle. Nejužší místo zde je široké jen asi 40 metrů, východní část má na šířku kolem 200 metrů, západní v nejširší části 211 metrů. Ostrov je takřka celý zalesněný, jen holé jsou pobřežní skály. V nejužším místě jsou v zátokách malé pláže.
Podnebí je zde mírné s průměrnou roční teplotou asi 14 °C, nejteplejším měsícem je červenec s průměrnou teplotou 26 °C a nejchladnější březen s 6 °C. Průměrné roční srážky zde jsou 1.608 milimetrů, nejdeštivějším měsícem je listopad s průměrnými srážkami 276 mm a nejsušší červen s 58 mm srážek.
Osídlení
Ostrov je zcela bez osídlení, ale byl obydlen již Římany, ve středověku ve 13. století zde byl postaven kostelík sv. Ivana s klášterem. Z něho tu je jedinou stavbou onen kostelík, po kterém má ostrov své jméno. Najdeme ho ve východní části na malé pasece.
Cestovní ruch
Pro cestovní ruch hraje ostrov velmi malou roli. Občas sem někdo zavitá, aby nabyl klidu ve zdejším lese z hukotu vln při narážení na skalnaté pobřeží, případně si odpočinul na malé pláži. Kostelíček je navštěvován jen příležitostně.