Chorvatské ostrovy – Škrda
Malý ostrov Škrda o rozloze 2,05 km2 leží v chorvatské části Jaderského moře v Kvarnerském souostroví. Je protáhlý v délce 3 km od severozápadu k jihovýchodu. Maximální šířka ostrova je 1 km. Tvoří ho skalní podmořský hřbet, stejně jako jeho sousední ostrov Maun 1,5 km na jihozápadě.
Nejbližším přístavem je přes Maunský průplav Mandre na ostrově Pag vzdálený 3 km severovýchodně, od pevniny je Škrda vzdálená 15,5 km od obce Ribarica, ale právě přes zmíněný ostrov Pag. Z velkých měst je nejbližší Zadar 45 km k jihovýchodně, a pak Rijeka 100 km severozápadně.
Doprava
Pravidelná doprava na ostrov není, ale z nejbližších významnějších rekreačních středisek, zejména z Mandre, se sem pořádají zájezdové plavby. Ale jinak se sem můžete dostat pronajatým člunem, cesta trvá 10 až 15 minut. Kotvit je tu potřeba co nejblíže k pobřeží, zejména na jižní straně ostrova, popřípadě dále v moři.
Příroda
Ostrov není výrazně členitý, jeho protáhlý kapkovitý tvar rozčleňují na pobřeží dlouhém 7,2 km jen malé zátoky, kde jsou však pěkná místa na koupání. Ostrov tvoří jeden vápencový hřeben s maximální výškou 53 metrů nad mořem. Ostrov není zalesněný, najdeme zde jen křoviny a traviny typické pro Středomoří. Strmé je zejména východní pobřeží, kde také rychle klesá hloubka moře.
Ostrov má mírné podnebí s průměrnou teplotou 15 ° C. Nejteplejším měsícem je červenec s 26 °C a nejchladnějším měsícem bývá únor s 6 °C. Dešťových srážek je zde v průměru 2 litry na metr čtvereční ročně. Nejmokřejším měsícem je listopad s 273 milimetrů a nejsušším pak červen s 87 mm deště. Z fauny návštěvníky zaujmou především ptáci, a zejména racci se svým křikem. Před několika lety se ještě říkalo, že ostrov je plný hadů a že je proto nebezpečné sem jezdit a zde chodit. Jenže zde byly vysazeny mangusty, které se tu stále vyskytují, a množství hadů značně ubylo. V čisté vodě na pobřeží se můžeme setkat s mořskými ježky, ale i kraby.
Osídlení
Škrda je neobydlený a dnes vlastně nevyužívaný. V minulosti byl sezonně využíván k pasení, jak ukazují zbytky stavení a různé kamenné zdi. Dnes se zde ovce pasou zcela volně.
Jedinou stavbou zde je na nejzápadnějším místě ostrova vysoký bílý maják. Pod majákem se nachází malé molo, ovšem nezajištěné proti vlnám, takže je zde někdy obtížné přistát. K majáku stoupá kamenné schodiště a kolem majáku roste šalvěj, která se ale jinde na ostrově nevyskytuje.
Cestovní ruch
Rekreační význam ostrova je malý, již zmiňované zájezdy sem ale vozí lidi pro pěkné koupání v malých zátokách. Délka ostrova je malá, tak za 20 minut lze dorazit na nejvyšší vrchol, odkud je překrásný výhled na všechny strany, třeba k směrem k Novalje, na malý ostrov Mišnjaku, na Mandru a jižně na ostrov Maun. Ostrovem nevedou ale žádné udržované cesty do vnitrozemí, takže místy je nutno se prodírat hustým křovím, případně přelézat zídky.
Jižně od výše zmíněného majáku se nachází největší zátoka ostrova s kamenitým břehem, ale vynikajícím místem pro koupání a šnorchlování v mělké laguně s písčitým dnem. Jde zde možno snadno lovit pěkné mušle. Když se sem dopravíte v rámci zájezdu, obvykle se zde pořádá rybí piknik s grilováním.
Pro příznivce náročnějšího potápění připomínáme, že nedaleko směrem k ostrovu Pag se nachází vrak britského torpédoborce Aldenham, který se zde potopil po najetí na minu v prosinci roku 1944. Uvažuje se, že dodnes je v jeho nádržích stále okolo čtyřiceti až padesáti tun nafty.