Malý ostrůvek Levrnaka s velmi členitým tvarem o rozloze 1,84 kilometrů čtverečních leží na jihozápadním okraji Kornatského souostroví. To je tvořeno vrcholy podmořských hřebenů, které sahají v svých vyšších partiích nad mořskou hladinu.

Těch hlavních hřebenů je pět, Levrnaka je vrcholem sice menšího hřebenu, který je ale ze všech nejvíce vzdálen od kontinentálního pobřeží. Do největšího přístavu v okolí, Biogradu na Moru, to je to přímou čárou 19,5 km, ale přes ostrovy Kornat, Žut a Sit. Zadar je vzdálen 31 km severně, ale také přes ostrovy Kornat a Ugljan.

Na západ má ostrov vlastně otevřené moře, směrem na sever se rozkládá Lovernatský záliv, z nejbližších ostrovů je tímto směrem Sušica a Prišnjak nebo Tovarnjak, asi 300 m podlouhlý ostrov. Severozápadně se rozkládá ostrov Obručan Veli, na západ trojúhelníkový Mrtovac s jeskyní, na jih ostrůvek Borovnik. Jihovýchodně máme skupinu malých ostrovů:Golić, Bisagam, Plešćinu a Manu.

Doprava

Na ostrov Levrnaka není pravidelná lodní doprava, ale ostrov je i tak častým výletním místem. Je zde na severovýchodě dobře chráněná krytá zátoka Levrnaka, jen ne proti větrům od severu, kde je možno kotvit. Přístup do této zátoky je z východní strany kolem ostrůvku Sušica. Nedoporučuje se si vybrat směr k projetí mezi Levrnakou a Sušicí, kde jsou i na mapě značeny kameny a útesy, a nemuselo by se to vyplatit. Samotná zátoka je značně hluboká 12 až 20 metrů, což komplikuje kotvení, proto se doporučuje kotvu vytáhnout na břeh. Ještě jedno upozornění, že v čele zátoky je potopený vrak, kde se ale nedoporučuje kotvit, protože zde můžete o kotvu přijít.

Další zátoka Lojena je na západní straně ostrova, ta je ale otevřená západním a jižním větrům. Dno je zde písečné a kotva proto dobře drží. Hloubka moře je okolo 5 až 7 metrů.

Příroda

Ostrov Levrnaka je vytvořen z vápencové skály z doby křídového. Jak bylo zmíněno, ostrov je značně členitý, jen délka pobřežní čáry je 10,2 kilometrů. Z výšky či na mapě ostrov může připomínat fantastické zvíře s hlavou ptáka a voletem. V místech „krku“ je ostrov široký jen 150 a vedle 170 metrů. Největší délka ostrova je od severozápadu k jihovýchodu 3,3 km, v nejširším místě má ostrov 1,4 km.

Nejvyšším vrcholem je Veli Peak s výškou 117,2 m, jihovýchodní od něho pak stojí 94 metrů vysoký Svirac. Z vrcholů jsou úžasné výhledy na záplavu okolních pustých kamenitých ostrůvků a skalisek, a jen záleží na vás, zda to bude v plném světle, nebo jindy v tajuplných barvách zapadajícího slunce. Mezi oběma vrcholy je zmíněná zátoka Levrnaka. Ostrov patří do Národního parku Kornatské ostrovy.

Osídlení

Ostrov není trvale obydlen, ale nacházejí se tu právě v nejužších místech dva domy, které jsou využívány pro rekreaci v letní sezóně. Správně domy patří pod obec Murter. V nich jsou dvě restaurace.

Cestovní ruch

V zátoce Levrnaka se nacházejí dvě zmíněné restaurace, konoba Levrnaka a konoba Andrija. Konoba Levrnaka, přestavěná z původního rybářského domku v roce 1994, otevřená od 1.dubna do 31.října a pro návštěvníky je tu připraveno tradiční restaurační menu. Kapacita restaurace má dnes již 90 míst k sezení a k tomu dva plovoucí pontony pro 16 lodí, kde je možností připojení na elektrický proud. Hlavní chody jsou připravovány z mořských plodů, ryby a také jehněčího. Ke koupání je tu velmi příjemná nedaleká písečná pláž Lojena a zátoka Anika, kde je také povoleno kotvení. Na pláž Lojena se musí přes ostrovní šíji asi 200 metrů, ale je vhodná i pro koupání děti a také pro potápění.

Ubytování je zde možné v malém kempu u druhého domu. Služby tu asi nejsou přepychové jako ve velkých střediscích, ale lze zde najít božský klid. Dostanete tu ale i zmrzlinu, která se vozí pojízdné, či spíše plovoucí prodejna vždy odpoledne při své cestě po ostrovech.

Levrnaka leží v národním parku, tak proto zde platí určitá omezení. Například je zde zakázán i sportovní rybolov, povolení mohou dostat je místní obyvatelé a jejich rodinní příslušníci. Na další aktivity je i tak nutno dostat povolení od správy parku v Murteru. Na území NP „Kornati“ se nesmí trhat nebo ničit rostliny, ani lovit, a dokonce plašit živočichy. Je také zakázáno odnášet místní rostliny nebo živočiši z území NP. Asi další zákazy známé i od nás z rezervací a NP, to se zřejmě nemusí připomínat, třeba jako že rozdělávání ohně nebo jakékoliv používání ohně je dovoleno pouze v obcích nebo na místech, která jsou k tomu vyhrazena a jsou příslušně označena. Jak se ale uvádí, každý návštěvník, který nezpůsobuje přírodě žádnou škodu, je zde vždy vítán. Na dohlížení tu jde ale pořádková služba, která je vybavena značnými pravomocemi a může ukládat vysoké pokuty.