Jméno Smokvica je v Chorvatsku poměrně časté, jde o město a obec na ostrově Korčula, o město na ostrově Pag a příkladně Smokvica Krmpotska je ves poblíž Klenovice. Pokud jde o ostrovy, tak ty jsou tři. Bez přídomku jde o malý ostrůvek asi 300 metrů v moři od Primoštenu, ale s přízviskem Vela jsou to ostrovy dva, a poměrně blízko.

Menší leží od výše zmíněného ostrůvku asi 8,5 km jižně a najdeme ho 2,8 km jihozápadně od obce Rogoznica. Ostrov, který je v našem hledáčku na prvním místě, najdeme 43 km severozápadně od svého menšího jmenovce a leží v jižní části Národního parku Kortnaty, přímo pod jižním mysem Opat na konci ostrova Kornati. Jde o Opatský průliv a vzdálenost 700 metrů.

Z dalších ostrůvků kolem to je Smokvica Mala, což je prodloužený osamocený útes východně od jižní části Smokvice Vela, vzdálenost 220 metrů. Ostrov Babina Guzica, vlastně jen zaoblená skála se nachází asi 1,1 km jihovýchodně od Smokvice.

Doprava

Na ostrov nemíří žádná pravidelná doprava, lze se sem podívat jen soukromě. Skoro až do středu ostrova se od jihu zařezává zátoka Lojena, kde je přístav Smokvica. Dá se zde kotvit několika způsoby, jednak je to u bójek patřících národnímu parku, ale dá se loď uvázat i u mola u zdejších restaurací. Je zde i jedno molo nové, po levé straně od příjezdu. Pokud jste hosty restaurací, je uvázání zdarma. Jinak je zátoka chráněná před všemi větry, jen ne proti jugu.

Příroda

Ostrov je tvořen křídovým vápencem a dolomity. Jeho rozloha je 1,04 kilometrů čtverečních a délka pobřeží se uvádí 6,17 km. Nejvyšším vrcholem je Velký vrch s 95 metry nad mořem. Ostrov na mapě připomíná široké kalhoty, protože ve středu ho od jihu půlí již zmíněná zátoka Lojena. Ostrov je z větší části holý, skalnatý, jen v údolí ve střední části kolem zátoky a severně od ní se táhne území s uměle vysázenou zelení. Obdobný menší pás jakžtakž udržované zeleně je i na západním úbočí ostrova v jihozápadním výběžku.

Osídlení

Ostrov nemá žádné trvalé obyvatele. Jen na jižní straně ostrova podél zátoky najdeme několik kamenných domků sezónně obývané vesničky a rybářský přístav. Na břehu jsou zde dvě restaurace, Mare a Piccolo, před restauracemi najdete malá mola, jak jsme již uvedli.

Na severozápadní straně ostrova je maják, jehož vyzařovaný světelný signál je vidět do vzdálenosti asi 7 km. Administrativně patří ostrov k obci Murter-Kornati v Šibenik-Kninském okrese.

Cestovní ruch

Ostrov nemá žádné významnější turistické a rekreační využití. Pláže tu nejsou, pobřeží je jen skalnaté, vycházka po vrcholech nabízí ale pěkné výhledy. Jinak přístav slouží jako zastávka pro poutníky národním parkem. Na druhou stranu přeci jen tu něco zajímavého je, a to je potápěčská lokalita na jižní straně ostrova. Lokalita se nazývá také Bunkr podle zbytků bunkrů z druhé světové války. Lodě tu kotví pár metrů od břehu, kde je betonové molo.

Pod lodí je hloubka asi 10 metrů, ale postupně klesá do 20 metrů. Pak se dál svažuje až do hloubky 60 metrů stěnou porostlou Gorgoniemi a doplněnou bohatou podmořskou florou. Ta sem většinou připlouvá za potravou. Ke stěně vedou po dně od kotviště betonové kvádry a od nich směrem ke stěně dál lana. Lokalita je proto vhodná i pro začátečníky. Ti se nemusí potápět tak hluboko a mohou podél břehu pozorovat život na útesech a pod nimi. Nejbližší potápěčské centrum je v Rogoznici ve vesničce Ražanj. Zde se dá doplnit vzduch, případně půjčit nějakou výstroje, případně se dá s nimi domluvit i výlet na gumovém člunu. V sezóně jsou ale vytížení, proto se doporučuje rezervovat služby předem.