Krapanj je malý ostrůvek, který se nachází jižním směrem od města Šibenik. Náleží ke skupině ostrůvků, které jsou součástí Severodalmatských ostrovů. Od pevniny jej dělí úžina. Na ostrov se dostanete lodním spojem z nedaleké vesnice Brodarica. Ostrov je plochý a je to nejnižší místo celého Jadranu. Ostrov nabízí různé možnosti ubytování, jedná se o hotel nebo ubytování v soukromí. O místa vhodná ke koupání zde není nouze. Díky oblázkovým plážím a pozvolnému vstupu do moře je to místo ideální pro rodiny s malými dětmi či neplavci. Jestliže hledáte prostor pro klidnou dovolenou, je to právě tento ostrůvek. Omrzí-li se vám odpočinek na pláži, můžete si vypůjčit loď a prozkoumat na její palubě zdejší okolí.

Na své si však přijdou i vyznavači sportovních aktivit, především potápění, lyžování na vodě, windsurfingu nebo jízdy na kajaku.

Lovci mořských hub

V minulosti se zdejší muži proslavil coby lovci mořských hub. Svoji pověst si udrželi až do dob současných.

Pokud na ostrůvek zavítáte, rozhodně navštivte místní muzeum, které se soustřeďuje právě na lov mořských hub. K vidění je zde bohatá sbírka pomůcek určených pro potápění. Mezi zajímavé exponáty se řadí speciální přístroje a obleky z dob minulých, především pak batyskafy. Muzeum je umístěno ve františkánském klášteře, který ze byl vybudován na přelomu 16. a 17. století. I klášter je přístupný veřejnosti. Obdivovat v něm můžete zachovalou renesanční křížovou chodbu, sakrální sbírku a několik cenných obrazů.

Mořské houby žijí v hloubce asi 40 metrů a díky svému přírodnímu původu jsou velmi žádaným zbožím. Na jejich lov se vydávají muži většinou ve čtyřčlenných skupinkách. Pro houby je potřeba se potápět do hloubky, na mořské dno, kde většinou houby žijí. Lov probíhá od dubna do období podzimu. Žádané jsou především větší kusy.