Jéé, táto podívej se na to – to je krása, co? A jenom 45 kun! Kde máš peněženku? …. Připadá vám to povědomé?

Suvenýr na cestu domů

Když se vydáte do víru stánků, kterých je v přímořských centrech spousta, pak zajisté narazíte na věci, které prostě musíte mít. Cena, kterou obchodníci udávají, je často přemrštěná a neodpovídá kvalitě výrobků. A vše to směřuje k jedinému – ke smlouvání. Obchodníci na to čekají.

Přepočítávejte

Obecně platí, že Češi smlouvat neumí. Za dobu, co český turista jezdí k Jadranu, si toho všimli snad všichni prodejci. Náš národ je ochotný koupit vše a za jakoukoliv cenu. Vždyť jsme na dovolené, tak si to přeci můžeme dovolit. Většina populace totiž na dovolené nepřepočítává. Zeptejte se sami sebe – jaká je maximální cena, ze kterou jste ochotni danou věc koupit u nás?

Pozor, ať to nepřeženete

Jakmile si uvědomíte tento fakt, máte z části vyhráno. Pro jistotu počítejte s menší přirážkou, kterou jste ještě schopni akceptovat a na té ceně se snažte s prodejcem dohodnout. Začít můžete se slovy to je moc. Co tahle cena – tu navrhněte přibližně o 1/3–¼ než, je ta vyvolávací. Níž opravdu nechoďte hrozí, že prodejce odradíte.

Vy s cenou pomalu postupujte nahoru a prodejce bude zase pomalu zlevňovat. Je důležité si uvědomit, že smlouvání je boj, který nelze nikdy vyhrát. Když obchodník řekne potřetí stejnou cenu, už jej nepřesvědčujte. Je na vás, jestli ji budete akceptovat nebo ne.

Nakupujte ráno

Co jsme vypozorovali za dobu našich dovolených v Chorvatsku, jsou různé ceny během dne. Když vyrazíte ráno, nakoupíte levněji než v odpoledních hodinách. Zároveň platí, že v týdnu nakoupíte za nižší částky než o víkendu. Chytrý marketingový tah, že?

Jak to máte na dovolené vy? Přepočítáváte ceny z kun do českých korun? A jaký máte názor na smlouvání?