Plánujete-li si dovolenou v Chorvatsku a rádi byste navštívili Plitvická jezera, je nutné s tímto výletem dopředu počítat. Na samostatný výlet z pobřeží jsou totiž jezera příliš vzdálená, je tedy rozumné s výletem počítat na cestě z či cestou do Chorvatska.

Lokace

Plitvická jezera jsou nejznámějším národním parkem v Licko-senjské župě v Chorvatsku. Nachází se na horním toku řeky Korana mezi horskými vápencovými masívy. Ze Šibeniku je to cca 220 km, ze Zadaru 150 km. Ideální tedy je, navštívíte-li Plitvická jezera při cestě do Chorvatska, nebo naopak při cestě domů. Přenocování u jezer není možné. Možností jsou pro vás i nejrůznější celodenní výlety na Plitvická jezera, která jsou však finančně mnohdy náročné.

Nezapomínejte také na to, že i ta nejkratší varianta prohlídkových stezek kolem jezer zabere cca tři až čtyři hodiny, ta nejdelší pět až šest hodin. Pokud se navíc chcete náležitě kochat, a ne jen spěchat, doporučujeme si vyhradit na výlet času více.

Důležité informace

Do areálu můžete vstoupit dvěma vstupy, v dolní části Ulaz 1- Rastovača a ve střední části Ulaz 2- Hladovina. U každého vstupu naleznete dvě velká parkoviště (placená) a také občerstvovací stánky. V národním parku je celkem šest prohlídkových tras, od každého vstupu tři a je jen na vás, kolik času chcete prohlídce věnovat. Národní park je přitom otevřen každý den, otevírací doba se liší v daném roční období zima 9-16, jaro a podzim 8-18 a léto 7-20. Pozor však v letních měsících na velké návaly turistů.

Jedinečný zážitek

Plitvická jezera však opravdu stojí za návštěvu. Soustava 16 jezer propojená vodopády a kaskádami vám doslova učaruje. Snažte si však návštěvu Plitvických jezer dostatečně naplánovat, nejlépe mimo sezónu, abyste si jejich krásu opravdu užili bez davů turistů.