Vrgada je malý ostrov o ploše 2,31 km2, nazývaný například Ostrovem robinsonů nebo Ostrov slunce. Ostrov je vzdálen 3.5 km od kontinentálního břehu 3,5 km, jihozápadně od osady Grage. Nejbližším významnějším městem je Biograd na Moru, 8,5 km severozápadně.

Vrgara leží mezi většími ostrovy Sit a Murter, se kterými tvoří i jeden geologický celek, jde tu vlastně o různé vrcholy mohutného podmořského hřebenu. Kolem Vrgary se v moři nachází 15 menších a malých ostrovů.

Doprava

Na ostrov míří pravidelná trajektová doprava ze Sv. Filip i Jakov od mola v centru města a z Biogradu na moru, také z molu v centru města. Pravidelná je i lodní doprava z Pakoštane. Tato lodní doprava je však bez možnosti přepravy automobilu. Ty je nutno zanechat v Pakoštane nebo v Biogradu na moru.

Ostrov má hlavní přístaviště Luka pro kotvení rybářských lodí a člunů, ale jsou tu další možnosti v několika malých zátokách.

Příroda

Ostrov je nepravidelný, tvoří ho hřbet s nejvyšším bodem na ostrově Srabljinovacem s výškou 115 metrů, který se táhne po západní straně ostrova. Další vrcholy pak ohraničují ústřední nížinu zvanou Podvoda, která je zemědělsky využívaná. Najdeme zde ovocné sady, olivové háje a vinice Obyvatelé se vedle zemědělské činnosti zabývají chovem ovcí a drůbeže, ale také pěstují zeleninu, včetně některých starobylých druhů, jako jsou cizrna (čičvarda) a mangold, i kapustu, fazole a podobně.

Vrgada je velmi krásný ostrov porostlý borovými lesy, zejména na severní a jižní straně, více než dvě třetiny povrchu ostrova jsou zalesněné. Ostrov je bohatý na rostlinné druhy, které jsou obvyklé ve Středomoří, roste zde i mnoho divokých jedlí a léčivých bylin a koření.

Na pobřeží najdeme příjemné zátoky s písčitými nebo oblázkovými plážemi a s průzračně čistým mořem, takže jde o ideální prostředí ke koupání a odpočinku. Najdeme zde samotu, můžeme si proto připadat jako Robinsoni.

Osídlení

Ostrov byl využíván již ve starověku i středověku, šlo o důležitý strážní bod Jaderského moře. Dodnes najdeme zříceninu středověkého hradu, který byl postaven kolem roku 500, se na kopci Gradina nad jedinou osadou na ostrově. Zde žije stárnoucí obyvatelstvo, protože lidé v produktivním věku odešli do okolních významnějších míst za prací. Sem se pak vracejí v důchodovém věku k trvalému bydlení, popřípadě zde tráví dovolenou. V roce 1948 zde žilo 538 obyvatel, dnes jich tu je asi jen 250. Ti se věnují rybolovem, lodní dopravou, sbírání soli a samozřejmě cestovnímu ruchu.

Z dalších památek ostrova zmíníme kostel svatého Ondřeje z 9. století, Ondřej je uctíván jako patron rybářů. Farní kostel Nejsvětější Trojice na kopci Sudujmu byl postaven v roce 1696 ze starého kruhového větrného mlýna. Uvnitř je vysoce umělecky ceněný oltář.

Cestovní ruch

Perlou ostrova je písečná pláž Podbrizi a další v zátoce na jihu ostrova. Pláže často vyhledávají naturisté. Osada Vrgara nabízí vše, co je potřeba k rekeraci, je zde market, restaurace, Možnost ubytování v soukromí, z nich jmenujme například apartmány Livič, Robinzonádu Písečník a Hotel Domek Písečák.