Pula je rušným turistickým městem, které vás však překvapí příjemnou atmosférou i historickými památkami. Kochat se zde můžete nejen architektonickými skvosty, objevovat stopy historie v muzeích, prozkoumat unikátní mořské akvárium, ale odpočívat také na pláži a dopřávat si chorvatských specialit v útulných tavernách.

Pula

Pula je chorvatským přístavem a městem, které se nachází na západě země, a to v jižní části Istrijského poloostrova. Pula je největším městem Istrijské župy. Zajímavé je, že trvalé osídlení na tomto místě je již několik desítek století, o čemž vypovídají nejrůznější památky, které zde můžete prozkoumávat.

Co musíte vidět?

Historickému centru dominuje starořímský amfiteátr, dávné bojiště gladiátorů, které dnes slouží jako koncertní a festivalová scéna. Pula byla založena Římany v dobách před naším letopočtem, přičemž se stavbou amfiteátru započali již v prvním století. Amfiteátr v Pule je přitom druhým největším a nejvýznamnějším amfiteátrem na světě. Návštěvu byste měli věnovat také Augustově chrámu, který je nejstarší celou dochovanou stavbou na území Chorvatska.

Projděte se také k vítěznému oblouku. Jedná se o Sergiův oblouk a odkazuje na významnou rodinu Sergiů, přičemž původně byl součástí opevnění Porta Aurea, které bylo však během expanze města zbořeno.

Pulské akvárium

Prozkoumejte také zajímavé pulské akvárium, které sídlí v někdejší pevnosti Verudela. Návštěva akvária tak bude umocněna tím, že se budete procházet uvnitř třípatrové pevnosti mezi vkusně nainstalovanými nádržemi. V nich si můžete prohlížet jedinečnou fauny i floru. Největším lákadlem je přitom nádrž se žralokem, ale i s medúzami.

Do přírody

Vydat se můžete na sever k národnímu parku na ostrovech Brijuni či do obce Premantura s chráněnou krajinnou oblastí okolo mysu Kamenjak.