Procestovali jste Chorvatsko křížem krážem a rozhodli se získat zde své letní sídlo? Přinášíme vám rady a postup při koupi nemovitosti v Chorvatsku.

Jiný kraj, jiný mrav

Chorvatsko a jeho zákony jsou zcela odlišné od toho našeho. Při koupi svého ráje mezi chorvatskými nemovitostmi je nutné počítat se skutečností, že právní řád nedosahuje takových kvalit jako ten v České republice.

Nemovitost můžou kupovat jak Češi, tak i právnické osoby se sídlem v ČR. Koupí se rozumí její převedení do svého osobního vlastnictví či vlastnictví společnosti.

Sídlo jsem už vybral, co bude dál?

Po nalezení vhodného apartmánu uzavřete rezervační smlouvu nebo smlouvu o smlouvě budoucí. Při podpisu musíte počítat s přítomností advokáta nebo notáře, zároveň se skládá rezervační poplatek nebo první splátka kupní ceny nemovitosti. Celý proces placení nemovitosti se musí uskutečnit v kunách. Musíte mít účet otevřený v Chorvatsku, zde však máte možnost volby mezi eury a kunami.

Byrokratická zátěž

Tak jako u nás, musí před popisem příslušných smluv dojít ke kontrole nespočtu dokumentů. Zda není nemovitost zatížena exekucemi, věcným břemenem nebo jestli je postavena v souladu s místním územním plánem.

Pokud si nákup rozmyslíte, počítejte s propadnutím rezervační zálohy prodávajícímu. Když se ale obchod neuskuteční vinou prodejce, musí vám zaplatit dvoj až čtyřnásobek rezervační zálohy. Příjemné odškodné, co myslíte?

Za nějakou dobu dojde k podpisu kupní smlouvy a doplatku kupní ceny, zároveň vaši peněženku připravte ale také na provize realitce i právníkovi nebo notáři – ti se tohoto konečného aktu opět musí účastnit. Tímto okamžikem přechází i vlastnictví na vás. A sen se splnil. Makléř nebo právník, který vás celým procesem provedl, podá žádost o zapsání do katastru. V něm začnete jako majitel figurovat ale až za několik měsíců.

Teď už jen z terasy vyběhnout do moře.