Dalším z chorvatských ostrůvků v Jaderském moři, který je přes svou malou velikost důležitý, je bezesporu Pokonji Dol. Najdeme ho asi 1,5 kilometru jihovýchodně od historického středu Hvaru, od břehů ostrova Hvar je oddělen Paklenským průlivem (Pakleni Kanal) a v nejužší šířce pouhých 280 metrů, a to stejně tak od poloostrova Opuzena glava, tak i Glavica.

Z kontinentálních měst je nejbližší Split, severně 38 kilometrů, všem měřeno přes ostrovy Hvar a Brač. Pokonji Dol je jedním z Paklíských ostrovů a je z nich úplně ten nejvýchodnější, 1,1 kilometrů východně od ostrova Jerolim.

Doprava

Veřejná doprava do Pokonji Dol není, proto se sem dá dostat jen soukromě. Na severu ostrova je malé molo pro přistávání lodí a člunů. Nejbližším přístavem je Hvar, vzdálený plavnou 1800 metrů, kde si je možno najmout lodní taxík.

Příroda

Pokonji Dol je ostrov o celkové ploše 1,67 hektaru s délkou pobřeží 466 metrů. Nejvyšší vrchol ostrova měří 11 metrů nad vodní hladinou. Ostrov má kruhový tvar o průměru kolem 150 metrů, povrch je naprosto suchý bez vegetace.

Osídlení

Ostrov není obydlen, ale v jeho středu stojí maják, který byl postaven v roce 1872 v době, kdy oblast patřila Rakousku-Uhersku. Stavba je vysoká 15 metrů, světlomet je umístěn ve výšce 20 metrů a viditelnost hlavního světla je asi 16 km, náhradní světlo má dosah poloviční. Protože Pokonji Dol je nejvzdálenějším ostrovem Paklinských ostrovů, maják zajišťuje bezpečnou plavbu lodí z otevřeného moře na pevninu. Administrativně ostrov a jeho sousední ostrovy patří do okresu Split-Dalmacie, resp. pod městskou oblast Hvar .

Cestovní ruch

Ostrov nemá žádný význam pro cestovní ruch, maják nemá posádku, takže ho ani nelze navštívit a prohlédnout si ho. Je však zajímavé, že podle ostrova byla nazvaná protilehlá velkolepá zátoka s největší kamennou pláží na pláži na ostrově Hvaru. Zde se kromě spousty slunečního svitu a křišťálově čistého moře nabízejí kompletní služby včetně podávání místních specialit v nedalekých restauracích, půjčoven sportovního vybavení včetně loděk a šlapadel, lehátek a slunečníků. Součástí pláže jsou i ubytovací kapacity.