Vydáte se v létě do Chorvatska po vlastní ose? Nechcete se trmácet vlakem nebo autobusem? Přinášíme přehled těch nejlepších tras autem pro rok 2019.


Jsou 2 možnosti, jak se z České republiky dostat k Jadranu. Projet se můžete přes Rakousko a Slovinsko nebo Slovensko a Maďarsko. My Vám dnes přiblížíme první z nich. Na co se musíte připravit jsou poplatky, které vás neminou. Cena celé cesty se podle odborníků bude pohybovat v rozmezí 5 000 Kč až 8 000 Kč v závislosti na zvolené trase, cílové destinaci i spotřebě vašeho auta.

Čechy nejvyužívanější cesta

Podívejme se na trasu Rakousko – Slovinsko. Když zvládnete D1 do Brna, do Vídně už to bude hračka. Co je na našich silnicích rozdílné, to jsou poplatky za tunely. Cena se pohybuje od 5 eur do 12 eur. Ať už Rakousko projedete z kteréhokoliv směru, neobejdete se bez dálniční známky.

Připravte si 9 eur na 10 dní nebo 26,20 eur na 2 měsíce. Rozmyslete si, která známka pro vás bude výhodnější. Patříte k těm, kteří rádi nakupují online? Kupte si tak i známku, vyhnete se situaci, kdy vám prodejce řekne, že známky už vyprodal. Jediné, co musíte udělat je usednou k počítači a zaplatit ji minimálně 18 dní před cestou.

Slovinsko je lepší projet po dálnici

Koupit známku si musíte i pro pohodlné projetí Slovinska týdenní vás vyjde na 15 eur za předpokladu, že vaše auto nepřesáhne 1,3 metru od přední nápravy. V opačném případě vás dálniční známka bude stát 30 eur. Alternativou je měsíčná známka za 30 eur, případně 60 eur, pokud nesplňujte výškový limit.

Cena jízdy po Chorvatsku.

V Chorvatsku se platí mýtné. Pro vás to znamená zaplatit přibližně 880 Kč. Výhodou je možnost placení v eurech, kunách nebo jednoduše kartou. Poplatek vám Chorvaté naúčtují i při využití mostu na ostrov Krk přibližně 120 Kč.