Vzhledem k tomu, že ve většině chorvatských přímořských oblastí je důležitým zdrojem obživy rybolov, není problém pochutnat si na rybích specialitách. Ty nabízí většina restaurací nebo pizzerií. U jadranského pobřeží se ryby a plody moře upravují několika různými způsoby. Nejčastěji se smaží, pečou nebo vaří.

Různé úpravy rybích specialit

Mezi oblíbené způsoby patří pečení nebo grilování na roštu. Další možností je pak dušení rybího masa se zeleninou (nejčastěji cibule nebo rajčata) a kořením. Poslední možností je pak vaření ve vodě, do níž se přidává česnek, olej, petrželka a kořenící směs.

  • Plody moře

Většina návštěvníků Jadranu touží ochutnat plody moře. Patří mezi ně hlavonožci, mlži, raci, krabi a další mořští živočichové. Syrové, pouze pokapané citronovou šťávou, se konzumují ústřice. Velmi oblíbené je černé rizoto, pro jehož přípravu se používají chobotnice nebo olihně. Ty se také krájí na kroužky, obalují se a smaží. Delikatesou, s odpovídající finanční částkou, jsou pak humři a langusty. Ty se vaří nebo se obalují v těstíčku, smaží a podávají se s majonézou.

Každá restaurace, která plody moře nabízí, má svůj vlastní způsob úpravy i servírování. Základ však je vždy podobný. Tvoří jej olivový olej a některé druhy koření (sůl, petržel, drcený kmín, česnek, bobkový list). Jako příloha se používají různé druhy dušené nebo restované zeleniny, zeleninové saláty nebo domácí chléb.

Chorvatské speciality

Kromě již výše zmiňovaného černého rizota je to rizoto námořnické. Jeho součástí jsou olihně, mušle, raci a dále pak olivový olej, česnek, cibule, petrželka, rajčata a bílé víno. Pochutnat si můžete na plněných kalamárách. Jako náplň se používá směs parmazánu a pršutu. Naplněné kalamáry se pak grilují. Velmi oblíbený je také guláš připravený z mořských plodů servírovaný s polentou.