Petrčane je stále známější rekreační středisko v Zadarském průlivu (Zadarski kanal) ve stejnojmenné zátoce mezi dvěma poloostrovy Punta Skala a Punta Radman. Zátoka Petrčane je známá především svou čistotou, dokonce ji někteří označuje jako nejčistší v celém Chorvatsku. Obec se dělí na Donje Petrčane a výše ležící čtvrť Gornje Petrčane.

Doprava

Obec leží v klidné oblasti chorvatského pobřeží mezi městy Zadar a Nin, na odbočce ze silnice, která tato dvě města spojuje (D 306). Ze Zadaru to je sem 11 km, z Ninu necelých 8 km.

Památky

Osada Petrčane má za sebou snad víc než tisíc let historie, podle tradice má jméno od Římana Petriciuse. Ve středověku byla ves církevním majetkem, první písemná zmínka o ní je z roku 1071. Nejstarší památkou je kostel svatého Bartoloměje ze 12. nebo 13. století. Zachovala se mohutná zvonice na čelní straně, budova byla v 19. století upravena byty, říká se ji Kulina. Na stěnách se dochovaly ještě zbytky nástěnných maleb. Roku 1404 byl založen kostel St. Szlavina, dnes je však ve zřícenině. V 17. st. byl postaven klášter benediktinů. Farní kostel sv. mučedníků Jana a Paval byl postaven roku 1874, ale později byl upravován.

Cestovní ruch

Obec má dne plno rušných kaváren, restaurací, obchodů a hotelů, ve svém okolí olivové háje, kterými vedou početné procházkové cesty vhodné pro pěší, tak i pro cyklisty.

Petrčane je oblíbeným letoviskem především díky velkému rekreačnímu komplexu Punta Skala. Ten byl přestaven před několika lety na luxusní resort společností Falkensteiner Hotel & Residences Punta Skala. Stojí zde hotely Diadora, Iadera, ale jsou zde i apartmány Senia a Petrčane. Komplex se rozkládá severozápadně od obce na zalesněném poloostrůvku u stejnojmenného mysu.

Dalším významným rekreačním zařízením je hotel Pinija na jižním okraji obce na malém zalesněném poloostrůvku. Další možnosti ubytování najdeme v nedalekém velkém turistickém komplexu Zaton, kde jsou apartmány a kemp.

Pláže

Pláže jsou jedním z pokladů rodinného stříbra obce Petrčane. Zdejší pláže jsou přírodní kamenité, částečně z malých oblázků. Nejoblíbenější pláží je v Petrčane pláž Punta Radman na místním přírodním poloostrově. Přírodní skalnaté plotny jsou doplněny betonovými plošinami na slunění.

Zadar_Borik_01Na břehu najdeme místa s pozvolným vstupem do moře, jinde jsou bezpečné schůdky. Pláž navíc lemují borové lesy.

Rekreanti si chválí čisté moře, romantické větší kameny při vstupu do vody. Pláže nejsou nikdy přeplněné, setkávají se zde hosté ze zdejších hotelů, ale i další návštěvníci, všeobecně ale platí, že jsou zdejší pláže vhodné i pro děti. Pro ně je tu navíc hned u pláže dětský bazének s vodou maximáolně nad kolena. Za pláží najdeme bar s příjemnou obsluhou a posezením ve stínu.

Méně je známá pláž poblíž místního klubu “Nela Beach Club“. Ta je také oblázková a chodí sem především ti, kteří hledají aktivní odpočinek u moře. Najdete zde totiž hřiště pro plážový volejbal, bar, fitness na pláži, pirátský tábor a mnoho jiných atrakcí.

U Petrčane se nachází i jedna písečná pláž, ovšem jen zpoplatněna.

Sport a kultura

Klasickým sportovním vyžitím je potápění, to je zde sice příjemné, ale ve vodě se nevyskytuje větší množství ryb a dalších živočichů. Dobré podmínky tu jsou ale pro další vodní sporty, třeba windsurfing, ale i plážový volejbal, tenis, minigolf a různé míčové hry. Okolí nabízí možnosti i pro jiné sportovně-rekreační aktivity, jako jsou cyklistika, jízda na koni, biliard, fitness, welness a golf. Také si zde lze pronajmout i automobil, vodní skútr, loď, nebo i silniční skútr.

640px-Colourful_sunset_from_Punta_Skala_in_PetrčaneNejvětší kulturní akcí je „Petrčane Lito“, kdy se zde konají večery s klapskou hudbou (Klapski djir), kdy vokální hudební soubory zvané klapy obcházejí pohostinské podniky v letovisku. Dále se pořádá začátkem července Brudetijada, což je soutěž v přípravě brudetu. V polovině července se koná Velká petrčanská slavnost (Velika petrčka fešta), ve které se připomínají staré zvyky a způsoby života, ale jsou zde i další zábavní akce.

Další společenské a kulturním akce pořádají hotely pro své hosty.

Výlety

Nedílnou součástí pobytu u moře jsou výlety a zájezdy. Odsud se doporučuje výlet do velkého letoviska Zaton, kde najdeme velké možností sportování a zábavy. stále jsou populární vyjížděk čluny na přilehlé ostrovy, a samozřejmě i návštěva starobylého města Nin. Vynechat asi ani nelze město Zadar.